Genel 24 ARALIK 2008 / 12:49

Bilişim emekçilerinden sendika hakkı için üçüncü eylem

IBM ve Akbank çalışanlarının sendikal örgütlenme mücadelesi plaza eylemleri ile sürüyor. Eylemlerin ikincisi Yapı Kredi Plaza önünde düzenlendi.

IBM ve Akbank çalışanlarının sendikal örgütlenme mücadelesi plaza eylemleri ile sürüyor. Eylemlerin ikincisi Yapı Kredi Plaza önünde düzenlendi.

İlki 3 Aralık 2008 Çarşamba günü “Güvenli Bir Gelecek Için Sendika Mücadelesi” vurgusuyla gerçekleştirilen eylemlerinin üçüncüsü bugün Yapı Kredi Plaza önünde gerçekleştirildi. Eylem IBM yönetimini çalışanlarının sendikalaşmasına engel olması dolayısı ile uyarmak ve işten çıkarılan Çağrı Merkezi Çalışanlarıyla dayanışmak için düzenleniyor.Eyleme Tez-Koop-İş, Bank-Sen ve Elektrik Mühendisleri Odası da destek verdi. Eylemde bir konuşma yapan Tez Koop İş Genel Örgütlenme Sekreteri Osman Gürsu, IBM ‘de başlatılan sendikal örgütlenme mücadelesinin tüm bilişim sektöründe dalga dalga yaygınlaşması gerektiğini söyledi.Gürsu, “Beyaz yakalılara dayatılan düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına karşı örgütlenmekten başka seçenek yok. Ekonomik kriz ortamında AKP hükümeti yalnızca patronları korumayı ve kollamayı sürdürüyor. Bugüne kadar sendikal örgütlülüğün önüne konulan engellerle güvenli bir gelecek ve güvenceli işten yoksun bırakılan farklı işkollarına ve sektörlere mensup çalışanlar, sorumlusu olmadıkları krizin bedelini ağır biçimlerde ödemeye başladılar. Bu gidişe dur demek için üçüncü defa IBM önündeyiz. Sendikal örgütlülük içim başlattıkları süreçte işten çıkarılan üç sendika temsilcisinin işe iadesini istiyoruz. IBM yönetimi sendikaya yani güvenli bir çalışma hayatını itirazını çekmelidir. Krizi biz yaratmadık, faturasını biz ödemeyeceğiz” dedi. Eylemciler, yapılan konuşmalardan sonra Plaza önünden olaysız bir şekilde ayrıldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun