Genel 18 EKİM 2010 / 13:58

Bilgisayarı çalındı, bir hafta sonra bilgileri geri geldi

Profesörün bilgisayarını çalan hırsız, bir hafta sonra bilgileri USB bellek aracılığıyla geri yolladı.

Profesörün bilgisayarını çalan hırsız, bir hafta sonra bilgileri USB bellek aracılığıyla geri yolladı.


Olayın kahramanı olan İsveç'teki Umea Üniversitesi Profesörlerinden Vasterbottens Kuriren'in dizüstü bilgisayarı dairesinden çalındı. Ancak bir hafta sonra bilgisayardaki bilgiler hırsız tarafından bir USB bellekle profesöre geri gönderildi.

"Bu hikaye beni insanlık için hala umutlu olmamı sağlıyor" diyen Kuriren, kaybolan tüm bilgilerinin dışında, çalışmalarının da kaybolmasından oldukça endişe ettiğini belirtti. Tüm bilgileri USB bellekte bulan profesör, yeni dizüstü bilgisayarını yeniden kurdu.

Bu tür olaylarda en üzücü kısım da çalınan bilgiler oluyor. Bir dönem mahallelerde çalınan cüzdanlardan çıkan kimliklerin bırakılması için kutular kurulması planlanıyordu. Belki benzer şekilde veri kurtarma kutuları kurulması da fena olmaz. Tabii hırsızların bir nebze de olsa vicdana sahip olduğunu düşündüğünüz sürece.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun