Genel 27 MART 2009 / 13:54

Bilgisayar ürünlerinde KDV indirimi sektörde heyecan yarattı

Hükümetin bilgisayar ve yan ürünlerindeki KDV oranında 3 ay boyunca uygulayacağı indirim, bilişim sektörü tarafından son derece olumlu karşılandı.

Hükümetin bilgisayar ve yan ürünlerindeki KDV oranında 3 ay boyunca uygulayacağı indirim, bilişim sektörü tarafından son derece olumlu karşılandı.


Hükümetin krize karşı önlemler kapsamında ortaya koyduğu 5’inci Önlem Paketi’nde bilgisayar ve yan ürünlerindeki KDV oranınıay boyunca yüzde 8’e düşürmesi ile bilgisayar fiyatları yaklaşık yüzde 10 oranında ucuzladı. Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, hükümetin bu adımını, “Bilişim sektörünün destek beklentisine iyi bir cevap” olarak değerlendirdi.


Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar, bilgisayar ve İnternet penetrasyonunda yaşanan her yüzde 1'lik artışın, istihdamın artırılmasına yüzde 0,2-0,3 katkı yaptığını gösteriyor.


Intel’in Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem de KDV oranının yüzde 8'e indirilmesinin, hükümetin sektör beklentilerine verdiği iyi bir cevap olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Son derece olumlu karşılandığını gözlemlediğimiz bu desteğin, tamamlayıcı olabilecek diğer adımlarla bütünleşmesi durumunda sektör, kullanıcılar ve ülkemiz adına ortaya çıkacak faydanın çok daha büyük ve daha uzun vadeli olacağını düşünüyoruz. Bilgisayar ve yan ürünlerinin mevcut duruma göre yaygınlığının artması, sadece ekonomik anlamda değil, dijital uçurumun yok edilmesi konusunda da çok önemli bir adım olacaktır.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun