Genel 18 MART 2009 / 18:51

Bilgisayar teknik eleman ihtiyacı e-akademide

TÜBİDER ve TÜBİSAD ile Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arasında “Bilgisayar Teknik Eleman Sertifika Programı” başlatılmasına ilişkin protokol imzalandı.

TÜBİDER ve TÜBİSAD ile Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arasında “Bilgisayar Teknik Eleman Sertifika Programı” başlatılmasına ilişkin protokol imzalandı.


Ankara'da 18 Mart 2009 tarihinde düzenlenen törende; MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut ve TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Saral konuya ilişkin protokole imza attılar. TÜBİDER ve TÜBİSAD, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan sertifika programına ilişkin protokol ile bilişim sektörünün ihtiyacı olan teknik eleman yetiştirilmesi ve bu mesleği icra eden elemanların mesleki yeterliliklerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Protokol töreninden önce konuşma yapan MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, eğitimin sadece devletin yönetemeyeceği kadar ciddi bir konu olduğunu eğitime devletle birlikte sivil toplum kuruluşlarının, ülke şirketlerinin ve uluslararası yetkinlikte büyük şirketlerin de katkısının olması gerektiğini söyledi. Aktürk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuyu somut uygulamalarla hayata geçirdiğine değinerek, “Microsoft, Oracle, Intel, Cisco gibi dünya devi şirketlerle bu konuda işbirliği ve projeler yürütüyoruz. Bizim bugün en büyük sıkıntımız içerik noktasında. Türkçe içerik bulmak kolay değil. Bu bağlamda bugün TÜBİSAD ve TÜBİDER ile gerçekleştirmiş olduğumuz çok büyük önem arzediyor” dedi.
TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut konuşmasında, bilişim sektöründe 50 ila 80 bin arasında uzman açığı olduğunu ifade ederek bu proje ile bir yandan sektörün eleman ihtiyacının karşılanmasını bir yandan da gençlere yeni istihdam alanlarını sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.

TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Saral ise konuşmasında TÜBİDER’in 1996 yılından bugüne e-akademi dosyalarında teknik ve teknolojik bilgileri topladıklarını belirtti. Saral, bugün bunların değişik kategoriler altında toplandığını ve günümüz teknolojisine uyarlanarak sanal ortamda da artık paylaşıldığını ifade etti. “Bilgisayar Teknik Elemanı” ve “İleri Bilgisayar Teknik Elemanı” olarak iki ayrı program ile, mesleği icra edecek elemanlara yaklaşık 135 saat interaktif dersler ve eğitim videoları sunulacak. Sertifika programı uzaktan eğitimin yanı sıra yine, internet üzerinden verilecek canlı eğitim seminerlerini ve fiziksel dersleri de içeriyor. “Bilgisayar Teknik Elemanı Sertifika Programı”; 96 saat sanal eğitim ve 16 saat fiziksel eğitim, “Bilgisayar İleri Teknik Elemanı Sertifika Programı” ise 128 saat sanal eğitim ve 16 saat fiziksel eğitim olarak tasarlandı.

Bu kapsamda 1996 yılından beri, “Çizgi TAGEM” bünyesindeki portalde sunulan, e-Akademi teknik ve teknolojik dokümanları, TÜBİDER ve TÜBİSAD desteği ile uluslararası A+ Sertifikasyon programını da içeren gelişmiş müfredatlı bir sertifikasyon programına dönüştürüldü.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun