Genel 21 NİSAN 2010 / 07:47

Bilgisayar satışları artıyor

IDC'ye göre dünya çapındaki bilgisayar satışları ilk üç ayda yüzde 24 artış gösterdi.

IDC'ye göre dünya çapındaki bilgisayar satışları ilk üç ayda yüzde 24 artış gösterdi.


Dünya çapındaki bilgisayar üreticileri tüm dünyada kendini gösteren krizden kurtulmuşa benziyor. 2008'in üçüncü çeyreğinde ortaya çıkan ekonomik dalgalanmanın etkileri, son kazanımlarla üreticileri biraz olsun rahatlatıyor. Dünya çapındaki bilgisayar satışları ilk üç ayda yüzde 24 artarak üreticileri güldürdü.

Intel ve AMD gibi işlemci üreticilerinin ilk çeyreği güçlü geçerek satışlarda yüzde 15 kar ettikleri açıklandı. Önümüzdeki üç aylık dönemde de bu büyümenin devam etmesi hatta artması bekleniyor.

Yılın ilk üç ayında Hewlett-Packard satışlarında yüzde 20'lik artış görüldü. Önceki yıla göre dinamik başlayan HP, Japonya'nın da içinde bulunduğu Asya'nın Pasifik sınırı ve Latin Amerika'daki gücünü arttırdı.

Geçtiğimiz üç aylık dönemde en büyük gelişimi Lenovo gösterdi. Yüzde 58'lik artış, Lenovo'nun piyasadaki rolünü etkinleştiriyor. Acer da bir önceki yıla göre yüzde 42'lik bir artış kaydetti. Dell ise yüzde 21.1'lik artışını özellikle gelişen iş sektöründeki payından elde etti. Bilgisayar satışlarındaki artışların yeni dönemlerde de sürmesine kesin gözüyle bakılıyor.