Genel 21 ARALIK 2009 / 11:35

Bilgisayar pazarı büyümeye başladı

Bir araştırma grubunun raporuna göre bu büyüme, bilişim teknolojisi harcamalarının gelecek aylarda hızlanacağına işaret.

Bir araştırma grubunun raporuna göre bu büyüme, bilişim teknolojisi harcamalarının gelecek aylarda hızlanacağına işaret.


Kişisel bilgisayarların küresel satışları 2009'un üçüncü çeyreğinde bir sıçrama yaşadı. Araştırma firması IDC'ye göre, ardı ardına gelen üç çeyreklik düşüşten sonra okullardan gelen talepler, bilgisayar sevkıyatının yüzde 2.3 oranında yükselmesine yardımcı oldu.

Sevkıyatlarda genel artışı sağlayan taşınabilir ve masaüstü bilgisayar sevkıyatı ile piyasa, 2010'da çift haneli büyüme görmeyi umuyor.

IDC Program Yöneticisi Loren Loverde "2010 yılında ticari harcamalar yeniden başlayıp burada bir iyileşme yaşanmasıyla beraber başlayacak dönemde güçlü bir büyüme bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Taşınabilir bilgisayarların büyüme seyri üçüncü çeyrekte de  sürdü ve 2008'den itibaren yüzde 33.5 oranında yükseldi. Mini netbookların sevkıyatı bu yıl taşınabilir bilgisayar sevkıyatının yüzde 28'ini oluşturuyor. Bu rakam geçen yıl yüzde 14 seviyesinde kalmıştı.

Önümüzdeki dönemde netbookların, şu ana kadar yaşananın aksine, taşınabilir bilgisayarlara göre daha yavaş bir oranda büyümeye devam etmesi bekleniyor. Çünkü yeni ultra ince taşınabilir bilgisayarlar pazarda daha fazla rekabet yaratıyor.