Genel 14 NİSAN 2015 / 14:20

Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı yürürlüğe girdi

Türkiye'nin 2023 için hedeflediği ekonomik büyüme ve kalkınmanın yöntemini belirleyen Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı yürürlüğe girdi. TBV, TÜBİSAD, TBD ve TESİD’in üyesi olduğu Dijital Türkiye Platformu, yaptığı yazılı açıklamada Strateji’nin sorumlu bakanlıkların yanı sıra Başbakanlık tarafından da yakından izlenmesinin, verimli sonuç almada etkili olacağına dikkat çekti.


Dijital Türkiye Platformu’nun yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi: “Stratejinin başarılı olması “yaptırım gücüne” bağlıdır. Dolayısıyla, konunun Kalkınma Bakanlığı eşgüdümünde ilgili kurumlar, bakanlıklar ve özellikle de Başbakanlık sahipliğinde yürütülmesi, hızlı ve etkin sonuç almada yaptırım gücü sağlayacaktır. Strateji’nin, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmayı desteklemesi için ise “yönetim”den ziyade, “yönetişim” anlayışı ile kurulacak bir düzende özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da söz sahibi olmalarında büyük yarar görüyoruz.

Strateji’yi sadece Kalkınma Bakanlığı’nın değil, Başbakanlık, kamu kurumları, özel sektör ve STK’ların sahiplenmesi çok önemlidir. Çünkü Strateji’de belirlenen politikalar, ülkemizin ekonomik büyümesi ve sosyal kalkınması için bir reçetedir. Bütünüyle ekonomimizi ilgilendiren bu politikaların hayata geçirilmesine yönelik somut ve uygulanabilir projelerin üretilmesi, altyapılarının oluşturulması, yenilenmesi, bunun için gereken hukuki yapının kurulması, düzenlemelerin yapılması, Strateji’nin başarıya ulaşmasını sağlayacak birinci faktördür.

Ancak, başarıya ulaşmak için gereken ikinci faktör, ülkemizdeki veri yetersizliğini ortadan kaldıracak çözümleri oluşturmaktır. Gerek, vatandaşa açık olan istatistiki verilerin, gerekse halen kamuoyuna kapalı olan kamu verisinin kullanıma açılmasının, Strateji’nin sağlıklı uygulanması için gerekli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Kamu Verisinin Paylaşılması konusu, zaten Strateji’de 67. madde olarak yer almaktadır.

DTP, Strateji’nin izlenmesi için yapılacak bütün çalışmaların her zaman samimi destekçisi ve gönüllü takipçisi olacaktır. Strateji’nin hazırlanmasında emeği geçen tüm kuruluş ve kişilere teşekkürlerimizi sunarız.”

 

 

 

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun