Genel 12 EYLÜL 2008 / 05:50

Bilgi teknolojilerinde en yüksek ücret yazılımcılara ve veritabanı uzmanlarına

Ücret ve yan haklar konusunda 1994’ten bu yana hazırladığı araştırmalarla şirketlere yol gösteren PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri, “Bilgi Teknolojileri Ücret ve Yan Haklar Araştırması”nı yayınladı.

Ücret ve yan haklar konusunda 1994’ten bu yana hazırladığı araştırmalarla şirketlere yol gösteren PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri, “Bilgi Teknolojileri Ücret ve Yan Haklar Araştırması”nı yayınladı.


Her sektördeki şirketin en önemli birimlerinden biri haline gelen bilgi teknolojileri alanındaki ücret yönetimi konusunda detaylı bilgi içeren araştırmaya çok farklı alanlarda faaliyet gösteren 29 şirket katıldı. Rapora göre 2007 yılında BT sektöründe ortalama yüzde 13,7 oranında çalışan değişimi yaşandı. 2007 yılında ücretlerin ortalama yüzde 12,56 arttığı bilişim sektöründe en fazla artış yüzde 20 olarak gerçekleşti. Sektörde sağlık sigortası uygulamasının yaygın olduğu gözlemlenirken, fazla mesai ödeme uygulamasının bulunmadığı göze çarptı.


En düşük ücret yardım masası çalışanlarına


Araştırmanın ücretler bölümünde segmentler bazında çok detaylı bilgilerin bulunduğunu belirten PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri Müdürü Murat Karakaş, çalışanların büyük bölümünü oluşturan “1-3 yıl tecrübeli çalışanlar” ile “3 yıldan uzun süreli tecrübeye sahip, ancak ekip yönetiminde bulunmayan çalışanlar” ile ilgili olarak şu sonuçlara ulaştıklarını belirtti:


- 1-3 yıl tecrübesi olan çalışanlarda en düşük ücreti yardım masası çalışanları alırken, en yüksek ücret grubunda güvenlik uzmanları ön plana çıkıyor.


- 3 yıldan uzun tecrübeye sahip çalışanlarda ortalama değerlere göre en düşük ücreti yine yardım masası çalışanları alırken, en yüksek ücret grubunda veritabanı yönetimi olduğu görülüyor.


- 3 yıldan uzun tecrübeye sahip çalışanlarlarda maksimum değerler incelendiğinde ise en yüksek ücret grubunun yazılım geliştirme ve veritabanı yönetimi olduğu göz çarpıyor. En düşük değer yine yardım masası grubuna ait.


- Başlangıçtan itibaren ücret konusunda en yüksek ilerleme yazılım geliştirme alanında görülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun