Genel 04 ARALIK 2008 / 09:06

Bilgi kirliliği iş verimliliğinde 650 milyar dolar kayba yol açıyor

Xerox araştırmalara dayanarak yaptığı açıklamada bilgi kirliliğinin vardığı boyutlara dikkat çekti.

Xerox araştırmalara dayanarak yaptığı açıklamada bilgi kirliliğinin vardığı boyutlara dikkat çekti.


Xerox’tan yapılan açıklamada, gelişen teknoloji ile birlikte bilgi kirliliğinin her geçen gün daha da arttığı; bu artışın, firmalar ve insanlar arasındaki etkileşimi azalttığı ve iş verimliliğini düşürdüğü belirtildi. Xerox, doğrudan posta, e-posta ve basılı dokümanlarla gelen bilgilerin yol açtığı karmaşayı çözmek için kişi ve kurumları önlem almaya çağırdı.


 


IDC’nin araştırmasına göre, 2007 yılında elektronik ortamda 281 Exabyte (1 Exabyte = 1 Milyar Gigabyte) büyüklüğünde bilgi üretildi ve 2011 yılına kadar bu büyüklüğün yüzde 640 oranında artması bekleniyor. LYRA Research’ün araştırmasına göre, geçen yıl tüm dünyada 15.2 trilyon kağıt sayfa basıldı ve bu sayının önümüzdeki 10 yılda yüzde 30 oranında artması bekleniyor. Amerikan Posta teşkilatının 2007 rakamlarına göre sadece A.B.D’de her gün 100.9 milyon parça doğrudan posta dağıtılıyor.


 


Basex’in 2008 yılında yaptığı araştırma ise bilgi kirliliğinin neden olduğu iş duraklamalarının yarattığı verimlilik kaybının yılda 650 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Accenture’un 2007 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, çalışanların yüzde 42’si haftada en az bir kez yanlış bilgi kullanırken; yüzde 53’ü ise aldıkları bilginin yarısından azının değerli olduğuna inanıyor. Xerox’un yaptığı araştırmaya göre de şirketler, dokümanlarını yönetmek için yıllık gelirinin yüzde 3’ü ile 5’i arasında bir harcama yapıyor. Bu harcamanın, birçok şirketin Ar-Ge faaliyetlerine yaptıkları yatırımlardan daha fazla olduğu belirtiliyor.


 

Xerox, teknolojik gelişmelerin sonucunda çalışanların bir ağ ortamında çalışmaya başlamaları ve bilgiyi kağıda basmadan, başka bir mekana transfer edebilmelerinden dolayı “kağıtsız ofislerin” ortaya çıkacağı öngörüsünün doğru çıkmadığını iddia ediyor. Araştırmalar, kağıtsız ofis öngörüsünün yapıldığı günden bugüne, dünyanın dört bir tarafındaki kağıt tüketiminin 3 kat daha fazla arttığını gösteriyor. Özellikle internet teknolojisinin, kağıt tüketiminde yüzde 40’lara varan oranda bir artışa neden olduğu belirtiliyor. A.B.D’de kişi başı tüketilen yıllık kağıt miktarı 317 kilograma ulaşmış durumda. Bu sonuçlar aynı zamanda, insanların gerektiğinden çok daha fazla doğruluğu belli olmayan bilgiye maruz kaldıklarını ve aşırı bilginin çalışma verimliliğini ciddi oranlarda düşürdüğünü gösteriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun