Genel 05 NİSAN 2010 / 12:48

Biber bombası çok konuşulacak

Araştırmacılar biber gazı şeklinde kullanılacak zehirsiz biber bombası üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Araştırmacılar biber gazı şeklinde kullanılacak zehirsiz biber bombası üzerinde çalışmaya devam ediyor.


Hindistan'da savunma yetkilileri, dünyada bir ilki gerçekleştirerek en acı biber olarak bilinen "bhut jolokia"dan biber bombası üretmeyi planlıyor.

Hayalet biber olarak da bilinen "bhut jolokia" Hindistan'ın kuzeydoğusunda yetişiyor. Biberin özellikleri dolayısıyla bilim insanları bunu biber gazı işlevi gören "bomba" olarak kullanabileceklerini düşünüyor. Araştırmacılar bunun etkili bir doğal silah olabileceğini ve biberin keskin kokusunun şüphelileri ya da teröristleri etkisiz hale getirerek gizlendikleri yerden çıkaracağını belirtiyor.

Yetkililer, şüphelileri yakalayacak biberli el bombasının, zehirli olmayan etkili bir silah olacağını düşünüyor. Ama yine de dünyanın en acı biberi olarak 2007 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na giren biberin, bomba şeklinde kullanılmasının yıllar alabileceği düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun