Genel 14 EKİM 2010 / 11:58

Beyin yakın arkadaşlara daha fazla tepki veriyor

Kasap sevdiği postu yerden yere vururmuş...

Kasap sevdiği postu yerden yere vururmuş...


Journal of Neuroscience’ın 13 Ekim sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, insan beyni yabancılardan çok yakın arkadaşlara daha fazla tepki veriyor. Kişi yabancı olduğu kişiyle yakın arkadaşına göre daha fazla ortak noktaya sahip olsa da, beyin yakınlara daha duyarlı olup daha fazla tepki verebiliyor.

Harvard Üniversitesi araştırmacıları sosyal bağlamda bir kişinin değerinin, beynin frontal lob önünde bulunan korteks ve bu bölüme bağlı ilişkili bölümlerde nasıl belirdiğini inceledi. Beynin bu bölümleri incelenirken elde edilen sonuçlarda, toplumsal yakınlıkların ortak çıkarlar karşısında daha ağır bastığı ortaya çıktı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun