Genel 13 MART 2009 / 15:27

Beyaz Saray'ı karıştıran Türk kim?

FBI'ın tutukladığı bir Türk Washington'u fena karıştırdı. Tutuklama sonrası Obama'nın atadığı Bilişim Bakanı'nın göreve başlaması askıya alındı.

FBI'ın tutukladığı bir Türk Washington'u fena karıştırdı. Tutuklama sonrası Obama'nın atadığı Bilişim Bakanı'nın göreve başlaması askıya alındı.

Washington Belediyesi'nde çalışan Yusuf Erkan Acar isimli Türk, eski müdürünü bakanlıktan edebilir. Washington Belediyesi bilişim departmanında "Baş Güvenlik Yöneticisi" olarak çalışan Yusuf Erkan Acar, görevini kötüye kullanmak, rüşvet ve zimmet gibi suçlamalarla, eşiyle birlikte evinde yakalanarak gözaltına alındı. 41 yaşındaki Türk'ün tutuklanması Obama'nın yeni atadığı "Bilişim Bakanı" Vivek Kundra'nın görevini de tehlikeye soktu. Çünkü FBI'ın Yusuf Erkan Acar ve Advanced Integrated Technologies isimli şirketin sahibi Sushil Bansal hakkında açtığı soruşturma Obama'nın yeni atadığı Bilişim Bakanı Vivek Kundra'ya kadar uzandı. Obama'nın sözcüsü Robert Gibbs, Türk güvenlik yöneticisi Acar ve Bansal'ya yönelik yapılan suçlamaları ilk önce ciddi suçlamalar olarak değerlendirirken, daha sonra Beyaz Saray'dan yapılan yeni açıklamada, Başkan Obama'nın ülkenin ilk Bilişim Bakanı olarak atadığı Vivek Kundra'nın soruşturma bitene kadar göreve başlamasının askıya alınacağı belirtiliyor. Kundra hakkında ise herhangi bir soruşturma bulunmadığı duyuruldu. Mahkeme duruşmayı 21 Nisan tarihine erteledi. Dava sonuçlanana kadar Kundra göreve başlayamayacak.


Belediye'de yıllık 127 bin dolar maaşla çalışan 41 yaşındaki Yusuf Erkan Acar'ın şirkete yeni malzemeler aldıkları şeklinde sahte faturalar düzenlediği, ayrıca hayalet çalışanlar işe alarak devleti dolandırdığı ortaya çıktı.  Acar, Sushil Bansal’ın Advanced Integrated Technologies isimli şirketinden rüşvet alarak şirkete ihale vermekle suçlanıyor.