Genel 10 TEMMUZ 2009 / 10:51

Beyaz perdede 'güneş' etkisi

Sun Microsystems'ın açık ağ sistemleri beyaz perdeye yansıdı.

Sun Microsystems'ın açık ağ sistemleri beyaz perdeye yansıdı.


Temmuz ayı başında dünyayla aynı anda Türkiye’de gösterime giren 'Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı'nda (Ice Age 3: Dawn Of The Dinasaurs), Sun'ın açık ağ sistemleri kullanıldı. Film; altyazılı, dublajlı ve 3D seçenekleriyle 262 salonda Türk seyircisiyle buluştu. Carlos Saldanha ile Mike Thurmeier'ın yönettiği film, hayranlarına daha fazla komedi, aksiyon ve görsel anlatım vaat ediyor. 


Filmin yapımcısı Blue Sky Studios, sıkı bir prodüksiyon takvimiyle daha kısa sürede daha çok dijital kareyi işleyebilmek amacıyla “Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı” için mevcut bilgiişlem kapasitesini artırma ihtiyacı duydu. Ayrıca, filmin 3-D versiyonunu da yaratmak isteyen şirket, yüksek performans elde edebilmek için Sun Microsystems ile çalıştı. Şirket, markanın küçük boyutlu, etkin enerji kulanımı ve soğutma yapabilen sistem çözümlerini kullandı.


Blue Sky Studios, filmi yaratırken Sun’ın yenilikçi açık ağ sistemleri yaklaşımı ve HPC pazarındaki deneyimiyle pazara sunduğu Sun Constellation Sistem çözümünden yararlandı. Bu kapsamda, 10 adet Sun Blade 6048 şasisi içerisinde her biri ikişer adet Intel Xeon 5400 serisi işlemci kullanan 480 adet Sun Blade x6250 sunucu modülü kullanıldı. Ayrıca Intel Core 2 işlemcili 120 adet Sun Ultra 24 iş istasyonları çözüm kapsamında hizmet verdi. Toplam sistem çözümü, Sun‘ın kurumsal kurulum servisleriyle hayata geçirildi ve bu çözümle Blue Sky daha önce kullandığı çözümlerden dört kat daha hızlı performans elde etti. Yeni ve çok daha güçlü tasarım araçları sunularak  tasarım ekibinin üretkenliği arttırıldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun