Genel 22 ŞUBAT 2011 / 09:16

Best Buy Türkiye’den çekiliyor (güncellendi)

Son dönemde ülkemizdeki gidişattan memnun olmayan şirket, Türkiye'den çekilme kararı aldı.İlk mağazasını 2009 yılının Ekim ayında İzmir'de açan Best Buy'ın Ankara'da da bir şubesi bulunuyordu.

Konu hakkında biraz da detaya girelim. Öncelikle Best Buy'da geçtiğimiz yıl CEO'nun değişmesinin ardından şirketin Amerika ve Kanada dışındaki yatırımlara yeterince önem vermediği söyleniyordu. Şirket büyük umutlarla başlayan İngiltere yatırımını 5 mağazada bırakmış, bir diğer yurtdışı açılımı olan Çin'de de 5 mağazadan öteye geçmemişti. Türkiye de yatırım ve destek açısından merkez yönetimin bu tavrından nasibini almış gibi görünüyor.Best Buy'ın biri İzmir'de, diğeri Ankara'da olmak üzere 2 mağazası bulunuyor. Bu mağazalardan İzmir'de işler çok iyi gitmesine rağmen, Ankara mağazasının merkezden oldukça uzak kaldığı ve beklenen ciroları bir türlü yapamadığı konuşuluyor. Bu da büyük ihtimalle Türkiye yatırımının sorgulanmasına neden olan bir diğer etken.Bununla birlikte dünyadaki büyük elektronik perakendecilerinin neredeyse tamamının bir arada rekabet ettiği ender pazarlardan olan Türkiye'de elektronik perakende sektörünün ilk zamanlardaki parlak günlerini aradığına dair söylentiler de var. Örneğin Media Markt'ın 2010'da sadece tek bir mağaza açılışı gerçekleştirdiği (Bursa), bu mağazanın yerinin ise daha önce Best Buy'a önerildiği fakat Best Buy'ın yeri beğenmediği konuşuluyor.Best Buy çalışanlarına anlaşmalı ayrılık karşılığında oldukça avantajlı bir ayrılık paketi önerildiği de aldığımız bir diğer bilgi.

YORUMLAR
ali isil 23 ŞUBAT 2011 / 09:57 0 0
Bu haberin basligi dikkatimi cekti ve okudum. Ülkemizdeki gidisatla ne alakasi var anlasilmiyor. Kendi gidisatlari desek onu anlarim. Bunu siradan bir okur olarak yazmiyorum, üç sene haber yazdim. Daha dikkatli bir dil lütfen.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun