Genel 02 AĞUSTOS 2010 / 13:32

Beklenen tablet tsunamisi yaklaşıyor

Samsung, LG, Microsoft ve Blackberry geliştiricisi RIM listenin başında yer alıyor.

Samsung, LG, Microsoft ve Blackberry geliştiricisi RIM listenin başında yer alıyor.


Apple'ın büyük bir risk üstlenerek açtığı yolda elde ettiği, nisandan bu yana 3 milyon satış başarısı büyük teknoloji üreticilerini bu yeni sınıfa yönlendirdi. Son dönemde elde ettiği gelirlerle haber olan Samsung da modaya uyarak tabletini çıkartıyor. Tabletin 60 gün içinde piyasada olması bekleniyor.

Samsung'un Android tabanlı tablet bilgisayarı 7 inç ekrana sahip olacak. Tabletin diğer özellikleriyle ilgili henüz açıklanan detaylı bilgi yok. Bunun yanında diğer büyük üreticilerden biri olan LG de bu yılın son çeyreğinde Android tabanlı tabletini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Ayrıca Microsoft da Windows tabanlı tablet piyasasına girebileceğinin işaretlerini veriyor. Bu amaçla Acer, Dell ve Toshiba gibi büyük üreticilerle işbirliğine gidilebileceği konuşuluyor.

Blackberry geliştiricisi RIM de Kasım ayında büyük olasılıkla "Blackpad" ismini vereceği tabletini kullanıcıların beğenisine sunacak. Bu tabletin de iPad'le benzer şekilde 9,7 inç olması bekleniyor. Tablette Wi-Fi ve Bluetooth bulunacak. Ayrıca tabletin Blackberry telefonlar aracılıyla internete bağlanabilmesi planlanıyor.