Genel 23 KASIM 2011 / 13:30

Bedelli askerlik 2 bin 500 TL kazanana

Bankaların ‘bedelli askerlik kredisi’ yarışı başladı. Ancak piyasadaki en uygun faiz oranıyla 2 bin 500 TL maaş almak zorunlu gibi görünüyor.Bedelli askerlik kredisi tüm bankaların üzerinde çalıştığı, hatta kampanyalara başladığı bir konu. Fiyat karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un hesaplamalarına göre bedelli askerlik kredisine başvuracak kişinin aylık gelirinin en az 2 bin 500 TL olması gerekiyor. Daha kısa vade için bankadan kabul görebilecek minimum aylık gelir miktarı 5 bin 500 TL’ye kadar çıkabileceği ve yine vadeye göre bedelli askerlik için cepten çıkacak paranın 50 bin TL’ye ulaşacağı hesaplanıyor.

Bedelli askerlik uygulaması devlet haricinde bankalara da gelir getirecek. Bu sebeple bedelli askerlik kredisi için bankalardan ön çalışmalar yapıldığına dair haberler geliyor. Yaklaşık olarak 460 bin kişiyi ilgilendirmesi beklenen bu uygulamadan faydalanmayı planlayanların bir kısmı bu bedeli kendi tasarruflarıyla, bir kısmı yakınlarına borçlanarak, bir kısmı da bankalardan kredi çekerek karşılayacak. Bankalara kredi başvurusunda bulunacakların ise sadece yaş değil, aylık gelir miktarı gibi başka şartları da tutturması gerekecek.

“Taksit, gelirinizin yüzde 50’sini geçmemeli”

Bedelli askerlik uygulamasına başvuracak kişilere sunulacak kredinin sadece isim değiştireceğini ve faizlerin piyasadaki ihtiyaç kredisi faiz oranlarına yakın bir oranda sunulacağını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “İhtiyaç kredilerinde ortalama olarak faizler şu anda aylık yüzde 1,4 civarında şekilleniyor. Bankalar, kredi onay için aylık taksitlerin ortalama olarak kişinin gelirinin en fazla yüzde 30-50 civarında olmasını bekler. Yaptığımız hesaplamalara göre, bu krediye başvuracak kişinin, bankalar tarafından kabul görebilecek asgari aylık gelirinin 2.500 ile 5.500 TL arasında değişmesini bekliyoruz” dedi.

5 yılda 50 bin TL ödenecek

Nakit parası olmayıp kredi ile bedelli askerlikten faydalanacak kişiler faiz ve masraf ödemek zorunda kalacak. Bu bedel ise 30 bin TL bir kredi için 1-5 yıl arası vadeler arasında 3 bin 500 TL ile 20 bin TL arasında değişiyor. Bir başka deyişle, kredi ile bedelli askerliğin bedeli 33 bin 500 TL’den başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıkıyor. Kredilerde belirli bir vadeden sonra aylık taksitler arasında çok fazla fark olmayacağını belirten Sungurlu, “Bu sebeple aylık bin TL civarında taksit ödemeyi planlayanların vade tercihinin en fazla 36 ay olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu vadeden sonra taksit tutarları çok az değişiyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun