Genel 06 OCAK 2009 / 09:30

"Baz istasyonlarında kararı vatandaş verecek"

Yargıtay’ın cep telefonu baz istasyonlarının yerleşim yerleri dışına taşınmasına yönelik kararı çeşitli yorumlara neden oldu.

Yargıtay’ın cep telefonu baz istasyonlarının yerleşim yerleri dışına taşınmasına yönelik kararı çeşitli yorumlara neden oldu.


Yargıtay’ın cep telefonu baz istasyonlarının yerleşim yerleri dışına taşınmasına yönelik kararı ile ilgili  yankılar sürüyor. Kurumun, mevzuata uygun kurulup işletilse bile “ insan sağlığına zarar vereceği” gerekçesi ile aldığı karar, sektör uzmanları tarafından da eleştiri konusu oldu.

Üç operatörde yaklaşık 35 bin baz istasyonunun bulunduğunu ve baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması durumunda  cep telefonu görüşmesinin mümkün olmayacağını vurgulayan uzmanlara göre  baz istasyonlarının yerini uydunun doldurması da sözkonusu değil.

Karar ile ilgili değerlendirmede bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da baz istasyonlarının şehir dışına  taşınmasının mümkün olmadığını belirtmişti. Baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğuna  dair ispatlanmış bir konu olmadığını ifade eden Yıldırım, “ Bu kararlar zaman zaman çıkıyor. Bir gerçeği de bilmemiz gerekiyor. Haberleşmenin kesintisiz sağlanması için bu baz istasyonları şart. Ya cep telefonundan  vazgeçeceğiz ya da baz istasyonları ile yaşamaya alışacağız. Takdiri vatandaş verecek. Vatandaşlar kaldırın derse hepsini kaldıracağız. Bunun sonuçlarına da razı olmaları lazım” dedi.