Genel 23 HAZİRAN 2010 / 14:03

Baz istasyonları sanıldığı gibi tehlikeli değil

Yeni bir araştırmaya göre, hamile bir kadının baz istasyonu yakınlarında yaşaması, doğacak bebeğe zarar vermiyor.

Yeni bir araştırmaya göre, hamile bir kadının baz istasyonu yakınlarında yaşaması, doğacak bebeğe zarar vermiyor.


British Medical Journal'da yayınlanan yeni bir araştırma, baz istasyonları çevresinde yaşayan hamile kadınların doğum sonrasında kanser gibi olumsuz bir durumla karşılaşmadıklarını ortaya koydu. Yani, çocukların kanser olma riski hamilelik döneminde baz istasyonlarına maruz kalınmasıyla ilgili değil. Yaklaşık 7 bin çocuğu inceleyen araştırmada, bilim insanları beş yaşından önce kanser olmuş çocukların diğer çocuklardan farklı olarak baz istasyonu çevresinde yaşamadığını belirtiyor.

Kanser olmuş ve bir şekilde atlamış olan çocukların diğerlerinden farklı olarak baz istasyonu yakınlarında yaşamadığı ortaya koyan araştırmada, olası kanser riskinin hamilelik sırasında elektromanyetik dalgalara maruz kalmakla ilişki olmadığı sonucunu veriyor.

Cep telefonlarının sağlığa olumsuz etki ettiği iddiası son yıllarda fazlasıyla incelendi. Baz istasyonu yakınında yaşamanın ya da uzun süreli cep telefonu kullanımının kanser riskini artırdığı yapılan bazı çalışmalarla ortaya konmuştu. Hatta arı popülasyonunun giderek azalması da cep telefonu kullanımı ile ilişkilendirilmişti.

Ancak bu son çalışma, aşırı kullanımları hariç tutarak normal sürelerde cep telefonu kullanımının hiçbir problem yaratmadığı sonucunu veriyor.