Genel 23 AĞUSTOS 2010 / 09:22

Basketbol Şampiyonası Türkiye’ye iyi gelecek

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Türkiye ekonomisi için önemli bir fırsat yaratması bekleniyor.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Türkiye ekonomisi için önemli bir fırsat yaratması bekleniyor.


28 Ağustos-12 Eylül tarihlerinde 24 ülkeden basketbol takımının katılımıyla gerçekleşecek şampiyona, ülkemize sağlayacağı tanıtım fırsatının yanı sıra yaratacağı ekonomiyle de Türkiye adına büyük önem taşıyor. Konaklama, ulaşım, bilet satışları, harcamalar, tesis yatırımları, aktiviteler, sponsorluklar, reklamlar ve operasyon kalemlerinde yapılacak harcamalarla şampiyonanın yaratacağı ekonominin yaklaşık 300 milyon TL yani 159 milyon 500 bin avro olması bekleniyor.

44 milyon avro gelir sadece konaklamadan bekleniyor

Maçların oynanacağı İstanbul, İzmir, Kayseri ve Ankara’daki otellerin büyük bölümü şimdiden dolmuş durumda. Bu nedenle şampiyonayı takip etmek isteyen sporseverler komşu illere yönlendiriliyor. Şampiyona maçlarının yapılacağı 4 ile toplam 100 bin sporsever turistinin gelmesi bekleniyor.

Takımların, oyuncuların, sponsor şirketlerin, basın ve sporseverlerin 44 milyon avroluk bir konaklama ekonomisi oluşturması bekleniyor. Turistlerin ve gelen diğer ekiplerin 15 milyon avroluk “sosyal harcama” yapacağı öngörülüyor. 200 bin kişinin izleyeceği tahmin edilen maçlar için, biletlerin yüzde 80’i satılmış durumda. Toplam bilet satışından ise 8 milyon avro gelir bekleniyor.

Rakamlarla şampiyona

Sponsorların şampiyonaya katkısının 5 Milyon avro civarında olması bekleniyor. Şampiyonaya ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği parasal maliyet, tesislere yapılan 80 milyon avroluk harcama ve 15 Milyonluk organizasyon gideri ile toplamda 95 Milyon doları buluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun