Genel 24 ARALIK 2009 / 09:37

Başkan Obama sonunda 'siber çarı'nı seçti

ABD sonunda siber savunma çabaları için adım atıyor.

ABD sonunda siber savunma çabaları için adım atıyor.


 

Aylar süren spekülasyonlardan sonra, Başkan Obama ülkenin siber altyapısını geliştirmek için daha önce Microsoft ve eBay'de çalışmış olan Howard Schmidt'ı kurumsal siber güvenlik uzmanı olarak seçti.

Schmidt bundan sonraki görevinde askeri ve sivil kaynakları düzenlemekle sorumlu olacak. Dahası Obama'nın kabinesinin en son üyesi olan Schmidt, Obama ile sürekli iletişim halinde olacak ve başkanın ekonomik grubu ile birlikte çalışacak.

Başkan Obama ilk olarak mayısın sonunda 'siber çar' oluşumunu açıklamıştı ancak birisini atamak için acele edilmeyeceğini söylemişti. Schmidt, Amerikan tarihinde ilk kez siber güvenlik danışmanı olarak Milli Güvenlik Kurulu ile çalışacak.

Siber güvenlik, Obama yönetimi için son zamanlarda yabancı kaynaklı siber saldırıların giderek artmasıyla acil bir mesele haline geldi. Önceki yönetimde ise Ulusal Güvenlik Ajansı ve Ülke Güvenlik Bölümü siber güvenliği sağlama konusunda işbirliği halinde çalışıyordu.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun