Genel 05 OCAK 2010 / 09:01

Basit telefonlar da mobil uygulamalara sahip olacak

GetJar şirketi bu konuda, yaklaşık 2 bin farklı telefona 60 bin uygulama sağlamak için kolları sıvadı.

GetJar şirketi bu konuda, yaklaşık 2 bin farklı telefona 60 bin uygulama sağlamak için kolları sıvadı.


 

Akıllı telefonlar çok popüler olsa da, hala pek çok kullanıcı basit ve işlevi sınırlı telefonlar kullanıyor. Nielsen'in Araştırmasına göre, kullanılan telefonların yüzde 80'ini sınırlı işlevi olan telefonlar oluşturuyor. Ancak yazılım geliştiriciler, bu basit ve zayıf özellikli telefonların daha sofistike mobil uygulamalara sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Bu fikirle birlikte GetJar şirketi, yaklaşık 2 bin farklı telefon için 60 bin farklı uygulama öneriyor. Bu uygulamalarla sınırlı özelliklere sahip olan telefonlar da YouTube, restaurantların yerini tespit eden Urbanspoon, Tetris gibi oyunlar ve benzer bir dizi uygulamaya erişecek.

Bunun nasıl gerçekleşeceğini merak ediyorsanız, GetJar işte bu noktada devreye giriyor. Cep telefonu sahipleri tarayıcılarını GetJar'ın mobil web sitesine yönlendirecek ve site otomatik olarak telefonun modelini ve telefon üzerinde kullanılacak olan kablosuz ağı algılayacak. Daha sonra GetJar, telefona indirilebilecek olan uygulamalarla uyumlu bir katalog hazırlayacak. Eğer telefon cihaza indirilecek olan üçünü parti uygulamalara izin vermezse, uygulamanın mobil bir versiyonu için kısa bir link verilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun