Genel 23 ARALIK 2010 / 08:13

Baş ve boyun kanserinde robotik cerrahi umut veriyor

da Vinci robot ile gerçekleştirilen ameliyatlarda başarı oranı normal yöntemlere yakın imiş.

da Vinci robot ile gerçekleştirilen ameliyatlarda başarı oranı normal yöntemlere yakın imiş.


Şu aralar robotik cerrahi konusunda hastanelerin gözdesi olan ve sık sık broşürlerinde de karşımıza çıkan da Vinci robotik cerrahi aygıtı acaba klasik cerrahi yaklaşımlarla kıyaslandığında pahalı bir göz boyama mı, yoksa gerçekten işe yarıyor mu?

Alabama ve Birmingham Üniversitesi araştırmacıları, bu konuyu açıklığa kavuşturmak için baş ve boyun kanseri olan hastalar üzerinde bir araştırma yapmışlar. Kanser hastalarındaki tümörler robot yardımıyla çıkarılmış ve ameliyat başarı oranının yüzde 86,3 olduğu görülmüş. Bu diğer prosedürlerle kıyaslanabilecek kadar yüksek bir başarı oranı.

Daha önceki benzer araştırmalarda, yutma yeteneğinin geri kazanılmasında robotik cerrahinin lazer mikrocerrahiye göre daha başarılı olduğunu da ortaya koyulmuştu. Bu da robotik cerrahinin gerçekten pratik ve işe yarar bir yöntem olduğu konusundaki yargıları güçlendiriyor.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.

da Vinci sisteminin görünüşü de işte böyle bir şey.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun