Genel 20 ARALIK 2010 / 07:03

Bank of America, WikiLeaks ödemelerini durdurdu

Bir başka finans kuruluşu daha WikiLeaks'i yalnız bırakırken gözler haklayıcılara çevrildi.

Bir başka finans kuruluşu daha WikiLeaks'i yalnız bırakırken gözler haklayıcılara çevrildi.


Amerika Birleşik Devletleri'nin gizli diplomatik yazışmalarını ortaya çıkaran, kurucusu Julian Assange'ın tutuklanmasıyla gündeme oturan WikiLeaks'in ödeme kanalları bir bir yok oluyor. Mastercard, PayPal ve Visa gibi Bank of Amerika da belgeleri sızdıran siteye hizmet vermeyi durdurdu.

Bankadan gelen açıklamada, "WikiLeaks'in ödemeler süreci için gereken şirket politikamıza uygun olmayan aktiviteler içine girme ihtimali nedeniyle bu karar alındı" denildi.

WikiLeaks de Twitter üzerinden destekçilerine Bank of America ile çalışmamalarını isteyen bir mesaj yayınladı. Mesajda "Özgürlüğü seven herkesin Bank of America'daki hesaplarını kapatmalarını rica ediyoruz" denildi. Ayrıca WikiLeaks'in bankalarla ilgili bilgiler de sızdıracağı, bu bankalar arasında Bank of America'nın da bulunabileceği gelen haberler arasında yer alıyor.

Bu kararın ardından gözler WikiLeaks'i karşısına alan şirketlerin web sitelerini çökerten haklayıcılara çevrildi. Ancak uzmanlardan gelen bilgilere göre, Bank of America'nın sitesi diğer sitelere göre çok daha iyi korunuyor.

Güvenlik araştırma şirketi Securosis'in CEO'su Rich Mogull, Bank of America'nın dünyadaki en önemli hedeflerden biri haline geldiğini garanti edebileceğini söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun