Genel 25 ŞUBAT 2010 / 14:51

Bakteriler canlı birer batarya

Bakteri kolonileri çamur ve deniz suyu ile etkileşime geçtiğinde elektrik üretiyor.

Bakteri kolonileri çamur ve deniz suyu ile etkileşime geçtiğinde elektrik üretiyor.


Bilim insanları uzun süredir bakterilerin çamur ve deniz suyu ile karıştığında elektrik ürettiğini biliyordu. Zaten bu karışım da mikrobiyal yakıt hücreleri oluşturuyordu. Ancak yinede, bugüne kadar bu yönde yapılan araştırmalar bakterilerin uzun mesafede iletişim sağlayan elektrik ağlarını nasıl oluşturduğuna dair açık seçik bilgiler veremedi.

Bu araştırmaya göre bakteriler kendi vücutlarından 20 bin kat kadar mesafede bağlantı kurabiliyorlar. Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi'nden bir grup, deniz suyunun tortusunda yaşayan ve organik malzemeyi işlemek için oksijen reaksiyonlarını kullanan bakterileri inceleyerek bu sorunun yanıtını aramaya çalışıyorlar.

Üzerinde çalışılan bakteri kolonisinde bu tortunun üst katmanında yaşayan bakteriler oksijene ulaşırken, alt tabakadakiler organik malzemeye ulaştı. Oksijen tüketimi ve yemek tüketimi bu durumda birbirine bağlı görünüyordu. Böylece elektronlar, tortunun alt katmanında üretilirken üst katmana oksijenle reaksiyona girmesi için gönderiliyordu.

Çalışma esnasında yüzey oksijenini yok eden araştırmacılar, böylece alt katmandaki yemek işleminin de kesildiğini ortaya çıkardılar. Araştırmacılar aynı zamanda bu durumun belli bakterilere bağlanan bir nanaokablo ağının kanıtı olduğunu öne sürüyorlar. Bu da bakterilerin yaşayan bir batarya olduğunu gösteriyor bizlere.