Genel 30 TEMMUZ 2012 / 14:19

Bakanlıktan bilişim sektörüne 300 milyon lira Ar-Ge fonu

Bakanlıktan bilişim sektörüne 300 milyon lira Ar-Ge fonu

Ümraniye Netaş Tesislerinde düzenlenen konferansta, Netaş'ın geliştirdiği yeni projeler tanıtılırken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bilişim sektörüne yönelik fikirlerini katılımcılarla paylaştı. 27 Temmuz Cuma günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve BTK Başkanı Prof. Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Netaş’ın yeni geliştirdiği projeler tanıtılırken, bilişim sektörünün sorunlarına da değinildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Netaş CEO’su C.Müjdat Altay, şirket olarak 45. yıllarına girdiklerini belirtti. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda “Ar-Ge, inovasyon ve yaratıcılığa” projelerinde çok önem verdiklerini belirten Altay, yerli kaynak kullanımının önemini vurguladı. Yerli kaynak kullanımıyla birlikte milyarlarca dolar dövüz tasarrufu sağlandığını ifade eden Altay, Türkiye’nin bu politikasını sürdürmesiyle birlikte 2023 yılında bölgesel teknoloji merkezi olabileceğinin altını çizdi.Yerli ürünlerle milyar dolara varan tasarruf

Toplantının bu bölümünde geliştirdikleri teknolojilerden söz eden Altay, özellikle 4G-LTE projesinin üzerinde durdu. 4G-LTE’nin, gerçek zamanlı mobil ve yüksek geniş bant veri iletişimi sağlamaya odaklanan bir teknoloji olduğundan söz eden Altay, bu teknolojiyle birlikte dünyada telsiz iletişim alanında birçok çokuluslu şirketle aynı noktaya geldiklerini söyledi. Teknolojinin çok geniş bir uygulama alanına sahip olacağını belirten Altay, 3G’den 4G’ye geçiş sürecinin yerli ürünlerle sağlanacak oluşunun milyar dolara varan döviz tasarrufu elde edileceğinin altını çizdi. Teknoloji bunun yanı sıra kamu güvenliğinde daha hızlı, yüksek çözünürlükte ve gerçek zamanlı iletişime de imkan sağlayacak. Teknolojinin sağladığı diğer yeniliklerse, acil haberleşmede mobil istasyonlar arası görüntü iletişimi ve sabit istasyonlardan kablosuz görüntü alımı, sayısal karasal yayıncılıkta frekans bandından daha büyük verim almayla birlikte hızlı trenlerle yapılacak demiryolu ulaşımın daha verimli kullanımı olarak görülüyor.

Geliştirdikleri bir diğer teknoloji olan “Engel Arkası Algılama Sistemi” hakkında da bilgiler veren Altay, bu projenin özellikle kamu güvenliği operasyonlarında ve özel güvenlik uygulamalarında çok verimli olabileceğini söyledi. Geliştirilen sistemin, duvarın arkasında kalan nesnelerle ilgili kesin bilgiler alınabilmesini sağladığını belirten Altay, inovasyon ve yaratıcılık ürünü olan bu projenin kamu güvenliği ve savunmanın yanı sıra günlük yaşamın farklı alanlarında önemli avantajlar sağlayacağına inandığını ifade etti. Sistemin, “Ultra Geniş Bant Radar Teknolojisi” temelli olduğunu vurgulayan Altay, bu sayede duvar arkasındaki nesneleri detaylarıyla görüntülemek, nesnenin canlı mı cansız mı olduğunu, metal, tahta, cam gibi hangi malzemeden yapıldığını anlamak, boyutlarını çıkartmak ve yerlerini cm hassasiyetinde belirlenebileceğini dile getirdi.4G'de frekans seçimi çok önemli

Konferansta söz alan BTK Başkanı Prof. Dr. Tayfun Acarer, bilişim sektöründeki sorunlardan, 4G’nin gelişim sürecine kadar birçok konuya değindi. Acarer, 30 yıl önce 1G teknolojisinin hayata geçmesiyle birlikte bu konuda yatırım yapan şirket sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini ifade etti. Acarer, 1G konusunda yapılan yatırımların tam hızlandığı anda 2G teknolojisinin geldiğini ifade ederken, Türkiye olarak bu konuda sınıfta kalındığını itiraf etti. Özellikle handset ürünlerin geliştirilmemesi ve üretilmemesinin Türkiye’ye 30 milyar dolara mâl olduğunu belirten Acarer, ülke olarak bu konuda da ıska geçildiğini söyledi. 2007 yılına gelindiğinde 3G konusunda hazırlıkların başladığını hatırlatan Acarer, neredeyse bu teknolojinin de kaçırılacağının altını çizdi. İmtiyaza getirilen bazı maddelerle birlikte ülke olarak bu konuda zıplama yapıldığını söyleyen Acarer, özellikle Ar-Ge ve yerli üretim konusuna değindi. Acarer, şirketlere getirilen Ar-Ge personeli zorunluluğu sayesinde hem birçok beyine istihdam sağlandığını hem de yerli üretime katkı sağlandığını belirtti. Bununla birlikte, yazılım ve donanıma getirilen “yüzde 50’si Türk üretimi olacak” maddesi sayesinde yerli üretimin arttığını belirten Acarer, bu sayede 3G konusunda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girildiğini söyledi. 4G konusuna da değinen Tayfun Acarer, operatörlerin ortak altyapı kurması durumunda 4G’nin çok daha verimli olacağını söyledi. Frekans seçiminin bu konuda hayatî önemi olduğunu hatırlatan Acarer, 700-800 MHz arasında bir seçim yapıldığı takdirde 2,6 GHz’e göre 10 kat daha fazla tasarruf sağlanabileceğinin altını çizdi.

Konuşmasının bu bölümünde işletim ve altyapı maliyetlerinde oluşan dengesizliğe değinen Acarer, özellikle arama motorları ve paylaşım sitelerinin bu maliyetlere ortak olmamasının işletmelerin işini zorlaştırdığını ifade etti.Her yeni ürün, kendi kaynaklarımızın tükenmesi anlamına geliyor

Konferansın kapanış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin 2023 hedefleri ve ülkedeki Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesinden söz etti. 2023 hedefleri doğrultusunda genç nüfusa oldukça güvendiğini ifade eden Yıldırım, ülkenin sahip olduğu bu genç potansiyeliyle birlikte 2023 hedefine çok daha erken ulaşacağını vurguladı. Bu noktada bilişim sektörü hedeflerinden söz eden Yıldırım, ülke olarak 3 tane ana hedeflerinin olduğunu söyledi. Bu hedeflerin ‘yüksek teknoloji, yerli ürün geliştirme, küresel marka oluşturma’ olduğunu belirten Yıldırım, özellikle yerli ürünlerin piyasada yerini almasıyla birlikte kendi kaynaklarımızı daha çok Ar-Ge faaliyetlerine aktarabileceğimizin altını çizdi.

Konuşmasının bu bölümünde Ar-Ge faaliyetlerine destek vermeye devam edeceklerini belirten Yıldırım, sektöre bir de müjdeli haber verdi. Bakanlık olarak sadece bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünü kapsayacak bir Ar-Ge fonu oluşturduklarını söyleyen Yıldırım, yılda sadece 300 milyon lirayı sadece bu sektöre vereceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun