Genel 12 EYLÜL 2012 / 08:14

Bağlantılı yaşamın bileşenleri: M2M, internet ve mobil ağlar

Bağlantılı yaşam: M2M, internet ve mobil ağlar

Dünya GSM Derneği (GSMA) Bağlantılı Yaşam Programı Direktörü Anthony Brand, Bilişim Zirvesi‘12’de yaptığı konuşmada mobil olmanın kavram olarak sürekli değiştiğine dikkat çekti ve bağlantılı yaşamın bileşenlerini –M2M, internet ve mobil ağları- anlattı. Bağlantılı yaşam için M2M, yani makinadan makinaya bağlantı, internet, günlük yaşamın bir parçası olan mobil ağların olması gerektiğini vurgulayan Brand, 2020 yılında 25 milyar dolara ulaşacak olan pazarın yüzde 20’sini elektronik cihaz ve aksesuarların oluşturacağının öngörüldüğünü belirtti.

Mobil teknolojinin bütünleştiği otomotiv, sağlık sektörleriyle ilgili ise şu detayları paylaştı: “Avrupa Birliği’nde 2013 yılında çıkacak olan yeni bir mevzuatla her arabada kaza olduğunda ya da herhangi bir acil durumu bildirecek acil arama sistemi altyapısı olma zorunluluğu getiriliyor. Sağlık alanında ise hedef hastayı hastaneye getirmeden evde mobil yöntemlerle tedavi etmek yönünde hızla ilerliyor.“

Brand, “Bu gelişmeler yaşanırken Facebook, Google gibi uygulamalar mobil operatörleri baskı altında bırakıyor. Mobil operatörlerin müşterilerine faturalandırma dışında müşteri ilişkilerini diğer sektörlerle bütünleştirdikleri hizmetler sunmaları gerekiyor. Zaten yıllardır bunun için çalışıyorlar. GSMA olarak biz de sadece bu yıl 25 yeni hizmet sunmayı planlıyoruz. Sağlık, eğitim, otomotiv alanında mobil hizmetler sunacağız. Eğitim bu alanlarda en çok büyüyen sektörlerden biri. Örneğin Endonezya’da British Council işbirliği ile İngilizce bilmeyen öğrenciler internet üzerinden İngilizce öğrenecekler” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun