Genel 04 EKİM 2011 / 21:32

Aynı günde 1 milyon kişiye sağlık hizmeti verilebilecek

Aynı günde 1 milyon kişiye sağlık hizmeti

10 ana konferans ve 83 oturumun yapıldığı ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ‘11’de, m-Sağlık / Tele Sağlık Konferansı kapsamında, günümüzün mobil sağlık uygulamaları ve gelecekte mobil sağlığın nasıl şekilleneceği, pek çok konuşmacının katılımı ile tartışıldı.Teknolojinin hızıyla sağlık sektöründe yaşanan dönüşüm, Mobil Sağlık hizmetlerinin hayatımızdaki yerini her geçen gün arttırıyor. Artık check-up’tan, EKG’ye, Psikolojik Danışmanlık’tan, Fizik Tedavi’ye kadar bir çok sağlık hizmetini evinizden ve işyerinizden alabiliyoruz. Tüm bunların yanında artık, şeker, tansiyon vb. kronik hastalıkların veya riskli gebeliklerin takibini doktorunuzla internet ya da cep telefonu üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu teknolojilerle yakın gelecekte 1 gün içinde 1 milyon kişiye self servis sağlık hizmeti verilebilecek.

Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay, 3-5 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleşen ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi '11’de sağlık sektöründeki bu dönüşümü şöyle değerlendirdi: “Sağlık sektöründe teknoloji ile birlikte köklü bir dönüşümün yaşandığı bu dönemde artık check-up’tan doktor muayenesine, kan tahlilinden psikolojik danışmanlığa kadar pek çok sağlık hizmetini evde veya işyerinde alabilir hale geldik. Mobil sağlığın hayatımızdaki önemi giderek artıyor. Çok yakın bir gelecekte mobil sağlıkta yepyeni uygulamalar hayata geçirilecek. Cep telefonu ile EKG çekmek, akıllı kan şekeri dövmesi sayesinde ilaç dozlarını ayarlamak, diyetisyene otomatik olarak bilgileri gönderen tartılar ile günlük diyet programını diyetisyenden SMS ile almak artık hayal değil.”

Zirvenin bu seneki en dikkat çekici konferanslarından olan “m-Sağlık Tele Sağlık” konulu oturumun katılımcılarından biri de Türkiye’de mobil sağlığın öncüsü olan Acıbadem Mobil Sağlık oldu. Dr. Turgay yaptığı konuşma ile Acıbadem Mobil Sağlık’ı ve hayata geçirdikleri projeleri aktardı.

Cep telefonu ile EKG çekmek, akıllı kan şekeri dövmesi sayesinde ilaç dozlarını ayarlamak hayal değil

Bu hızlı gelişim ile mobil sağlığın yakın gelecekte varacağı yere dikkat çeken Dr. Turgay: “‘Cep telefonlarının’ sağlıktaki yeri giderek büyüyor. Yakın zamanda birçok tıbbi ölçümümüz cep telefonları üzerindeki akıllı sensörlerle yapılıyor olabilecek ve dünyanın neresinde olursa olsun ilgili hekime iletilebilecek. Pek çok cep telefonu üreticisi nano teknolojileri ve chip teknolojilerini kullanarak cep telefonlarını modüler Teletıp cihazları haline getirme çalışmalarını devam ettiriyor. Üzerinde şeker ölçüm modülü, steteskop ve EKG olan ilk prototipleri şimdilerde görmek mümkün. Örneğin yakın gelecekte uygulanmaya başlanacak kan şekeri dövmeleri, diyabet hastalarının kendilerini kontrol altına almalarını sağlamak için geliştiriliyor. Diyabet hastalarının ellerine yapılan bu dövmeler, hastanın vücudundaki kan şekeri seviyesine tepki gösterek renk değiştiriyor. Vücutta kan şekeri arttıkça dövmenin rengi değişiyor ve hasta ilacını alması gerektiğini anlıyor veya yediklerini o andan itibaren dengelemesi gerektiğine dair vücudundan uyarı almış oluyor. Ayrıca dövmenin içine yerleştirilen FRID chip sayesinde hastanın şeker değerleri doktoruna ulaşıyor ve acil durumlarda doktor ilaç dozları ile ilgili hastaya bilgilendirme yapabiliyor. Üstelik bu dövmeler normal dövmeler gibi hastanın dilediği şekilde tasarlanarak vücuda çizilebiliyor. Bunun gibi pek çok uygulama çok yakın gelecekte hayatımızı kolaylaştırmaya başlayacak.”

Amerika’da mobil sağlık hizmetleri genel sağlık harcamaları içinde yüzde 14 paya sahip

Sağlıkta yaşanan ve bankacılıktaki self servis hizmetlere benzeyerek şekillenen bu dönüşümün, tamamen ihtiyaçlardan kaynaklı bir mobilleşme süreci olduğuna değinen Dr. Turgay, dünyadan bazı rakamlara da dikkat çekiyor: “Aslında mobil sağlığa olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Çünkü yaşlanan nüfus ile birlikte kronik hastalıklar da artıyor. Dünyada 800 milyondan fazla kronik hasta bulunuyor. Bu hastalar için devletlerin yaptığı harcamalar, toplam sağlık harcamaları içinde yüzde 75-80 civarında bir paya sahip. Örneğin Avrupa’da sadece diyabeti olan bir hastanın devlete yıllık maliyeti 13 bin avro. Türkiye’de de durum Avrupa’dan farklı değil ve Türkiye’de 2 milyondan fazla diyabet hastası bulunuyor. Öte yandan dünyada hastanelere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Sadece Çin’de her sene 6 bin yeni hastaneye ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla hastanelerde alınan hizmetleri artık kişilerin bulunduğu yerden mobil olarak almaları çok da şaşırtıcı bir tablo değil. Aslına bakarsanız Amerika’da bundan 5 sene önce mobil sağlık sektörü, sağlık sektörü içinde sadece yüzde 2-3’lük bir paya sahipti. Şimdi ise bu oran yüzde 14’e çıkmış durumda. Türkiye’de de sektörün bu hızla büyüyeceğine inanılıyor. Bu da her geçen gün mobil sağlığa olan ihtiyacın Türkiye’de de artacağı görüşünü destekliyor. Günümüzde nasıl bankalar bir günde ortalama 1 milyon kişiye servis verebiliyorsa, mobil sağlık çatısı altında geliştirilen teknolojiler sayesinde gelecekte sağlıkta da günde 1 milyon kişiye self servis hizmetler verilebilecek.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun