Genel 07 NİSAN 2009 / 07:49

Aylık dergilerin ömrü uzuyor

DevreDergi, aylık dergilerin çöpe değil yeni okuyuculara ulaşması amacıyla gerçekleştirilen bir proje.

DevreDergi, aylık dergilerin çöpe değil yeni okuyuculara ulaşması amacıyla gerçekleştirilen bir proje.


DevreDergi ay sonuna kadar satılmayan atıl dergileri Türkiye ekonomisine geri kazandıran ve bekleme odalarında sağladığı yaygın dergi okuma olanağıyla okuma alışkanlığını artırmak üzere geliştirilmiş bir proje.


Orta Avrupa ülkelerinde yaygın uygulanan, çevredostu dergi kiralama modeli olan DevreDergi Türkiye'de şimdilik sadece aylık iade yayınlarla sürdürülüyor. DevreDergi projesiyle her ay 30 bin dergiyle 4 milyonun üzerinde okuyucuya ulaşılıyor.


Proje kapsamında dergiler yüzde 70 oranında kuaför, doktor, hastane, pastane, avukat, restoran, kafe ve otel gibi bekleme odaları bulunan kurumsal abonelerde okunuyor. Asgari 4 - 5 dergiden oluşan okuma programlarının yüzde 30 gibi oranı da okuma keyfinden vazgeçmek istemeyen bireysel abonelere, evlere ve ailelere gönderiliyor.


Çağdaş bir sosyal sorumluluk projesi olarak nitelendirilen DevreDergi ile 2008 yılında çöp ve hurda niteliği taşıyan dergilerden Türkiye ekonomisine asgari 500 bin TL katmadeğer ekgirdi sağlandığı belirtiliyor. "Daha yeşil ve daha fazla okuyan Türkiye için dergiler çöp olmasın" sloganıyla Çekül Vakfıyla birlikte bir DevreDergi Ormanı oluşturulması da planlanıyor.


www.devredergi.com