Genel 07 NİSAN 2009 / 07:49

Aylık dergilerin ömrü uzuyor

DevreDergi, aylık dergilerin çöpe değil yeni okuyuculara ulaşması amacıyla gerçekleştirilen bir proje.

DevreDergi, aylık dergilerin çöpe değil yeni okuyuculara ulaşması amacıyla gerçekleştirilen bir proje.


DevreDergi ay sonuna kadar satılmayan atıl dergileri Türkiye ekonomisine geri kazandıran ve bekleme odalarında sağladığı yaygın dergi okuma olanağıyla okuma alışkanlığını artırmak üzere geliştirilmiş bir proje.


Orta Avrupa ülkelerinde yaygın uygulanan, çevredostu dergi kiralama modeli olan DevreDergi Türkiye'de şimdilik sadece aylık iade yayınlarla sürdürülüyor. DevreDergi projesiyle her ay 30 bin dergiyle 4 milyonun üzerinde okuyucuya ulaşılıyor.


Proje kapsamında dergiler yüzde 70 oranında kuaför, doktor, hastane, pastane, avukat, restoran, kafe ve otel gibi bekleme odaları bulunan kurumsal abonelerde okunuyor. Asgari 4 - 5 dergiden oluşan okuma programlarının yüzde 30 gibi oranı da okuma keyfinden vazgeçmek istemeyen bireysel abonelere, evlere ve ailelere gönderiliyor.


Çağdaş bir sosyal sorumluluk projesi olarak nitelendirilen DevreDergi ile 2008 yılında çöp ve hurda niteliği taşıyan dergilerden Türkiye ekonomisine asgari 500 bin TL katmadeğer ekgirdi sağlandığı belirtiliyor. "Daha yeşil ve daha fazla okuyan Türkiye için dergiler çöp olmasın" sloganıyla Çekül Vakfıyla birlikte bir DevreDergi Ormanı oluşturulması da planlanıyor.


www.devredergi.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun