Genel 15 TEMMUZ 2009 / 13:05

Ay’a atılan ilk adımlar internette

İnsanoğlunun Ay'a ilk adım atışının 40. yılı kutlamaları çerçevesinde Apollo 11'in seyahati internette izlenebilecek

İnsanoğlunun Ay'a ilk adım atışının 40. yılı kutlamaları çerçevesinde Apollo 11'in seyahati internette izlenebilecek


Aya insanlığın ilk adım atışının 40. yılı kutlamaları çerçevesinde, internet kullanıcıları, 20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong ve Edwin Buzz Aldrin'in ay toprağına ayak basmalarını sağlayan Apollo 11 seyahatini sanal ortamda tekrardan yaşayabilecekler.

Yarın "wechoosethemoon.org" internet sitesinde yayınlanmaya başlayacak sanal seyahat, 1969'da televizyonda izlenenden çok daha fazlasını internet kullanıcılarına sunacak.


Projenin sorumlularından Tom McNaught, 4 günlük ay seyahatinin bu sanal canlandırmayla dakika dakika izlenebileceğini belirtiyor. Hedeflerinin mirası genç nesillerle paylaşmak ve 1969'daki keşfin önemini gençlerin anlayabilmesi için interaktif bir arayüz oluşturmak olduğunu söylüyor.


Ay seyahati sırasında Houston'daki kontrol merkezi ile astronotlar arasındaki efsanevi konuşmalar da bu internet sitesinin yanı sıra popüler mikro-blog sitesi Tweeter'dan yayınlanacak.


"wechoosethemoon.org" sitesi bir yıl süreyle açık kalacak.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun