Genel 21 EKİM 2010 / 13:37

Avustralya uyarıyor: Akıllı telefonlara dikkat edin!

John Lawyer, akıllı telefonlar ve buluttaki bilgilerimizin büyük risk altında bulunduğunu belirtti.

John Lawyer, akıllı telefonlar ve buluttaki bilgilerimizin büyük risk altında bulunduğunu belirtti.


Avustralya Suç Komisyonu Başkanı John Lawler, sanal dünyada suç işlemek için sınırsız fırsat olduğunu ve mobil teknolojilerin de suçlulara tahmin edilemeyecek ölçüde erişim imkanı sunduğunu belirtti.

iPhone gibi akıllı telefonların oldukça yaygın olduğunu vurgulayan Lawler, bu telefonlara özel birçok program geliştirilmesine karşın güvenlik güncellemelerinin hep ikinci planda kaldığından duyduğu endişeyi aktardı.

Ayrıca Lawler, son dönemde mobil teknolojilerdeki depolama sıkıntıları nedeniyle de artan bulut bilişim merakının suçla mücadele konusunda sıkıntı yaşattığını bildirdi. Komisyon başkanı, bulut bilişim üzerindeki hareketleri bilemediğimiz için işlenen suçlarda suçun nerede, nasıl, kim tarafından işlendiği sorularına yanıt bulunmasının oldukça zor olduğu, suçlu bulunsa bile neye göre yargılanacağının bilinmediğini bildirdi.

Alman hükümeti, siber suçlardan korunmak amacıyla üst düzey hükümet görevlilerinin iPhone ve BlackBerry kullanmasını yasaklamıştı.

Geçtiğimiz yıl Avustralyalı bir öğrenci iPhone'un güvenliğini geçen bir solucan üretmeyi başarmıştı. Solucan telefondan telefona kablosuz ağlar yoluyla bulaşırken, mesajların, e-postaların ve cihazdaki bilgilerin görülebilmesini sağlıyordu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun