Genel 06 ARALIK 2010 / 16:38

Avrupa Siber Güvenlik Tatbikatı düzenlendi

4 Kasım'da düzenlenen tatbikata ilişkin duyuru BTK tarafından 6 Aralık tarihinde yayınlandı.

4 Kasım'da düzenlenen tatbikata ilişkin duyuru BTK tarafından 6 Aralık tarihinde yayınlandı.


Katılımcı AB üyesi ülkelerin tavsiyeleri doğrultusunda ilk defa Avrupa çapında Siber Güvenlik Tatbikatı olan "Siber Avrupa (Cyber Europe) 2010" 4 Kasım'da düzenlendi. Düzenlenen tatbikata ilişkin duyuru Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 6 Aralık tarihinde yayınlandı. Tatbikat Avrupa Kamu Kurumları için önemli bir sınav niteliği taşıyor.

Katılımcı 30 Avrupa ülkesinin, 22'si aktif olarak senaryoyu canlandırırken 8 tanesi gözlemci olarak yer aldı. 70 kadar kamu kurumundan uzmanlar 320'den fazla güvenlik enjeksiyonuna cevap verdi, 50 bilişim uzmanı Atina'daki Tatbikat Kontrol Merkezi'nde karşılık verirken Avrupa genelinde 80 uzmanla iletişim sağlandı.

BTK tarafından yapılan duyuruda üye ülkeler ulusal ve Avrupa çapında düzenlenen bu tatbikat üzerine çalışmalarını sürdürmeye niyetli olduklarını ve bundan sonraki tatbikatlara özel sektör kuruluşlarının da katılacağını ifade ettikleri kaydedildi.

Kritik altyapılar sürekli baskı altında

Avrupa Şebeke ve Bilgi Güvenliği Kurumu (Europa Network and Information Security Agency - ENISA) İcra Direktörü Dr. Udo Helmbrecht, tatbikatın Avrupa'nın vatandaşlar, hükümetler ve kuruluşlar tarafından kullanılan vazgeçilmez kritik altyapılarına yönelik çevrimiçi tehditleri karşılamaya hazırlıklılığını test etme amacını tam olarak karşıladığını ifade etti. Helmbrecht, ayrıca üye ülkeleri hem ulusal hem de Avrupa çapında tatbikat düzenlemeleri konusunda teşvik ettiklerini belirtti.

Tatbikata ilişkin tam raporun 2011 yılı başında yayınlanması bekleniyor.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun