Genel 10 EKİM 2010 / 07:11

Avrupa'nın en çok marka başvurusu yapan ülkesi Türkiye

Türk Patent Enstitüsü (TPE) CeBIT Bilişim Eurasia kapsamında 6. salonda yer alıyor.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) CeBIT Bilişim Eurasia kapsamında 6. salonda yer alıyor.


Türk Patent Enstitüsü (TPE) CeBIT Bilişim Eurasia kapsamında 6. salonda yer aldı. Sınai mülkiyet hakları ile ilgili gerçekleştirdiği çevrimiçi başvuru imkanları sayesinde Türkiye'nin her yerinden marka ve patent başvuruları için vatandaşların TPE web sayfasını ziyaret etmeleri yeterli oluyor.

TPE Başkanı Prof.Dr. Habip Asan ile CeBIT Bilişim Eurasia'daki TPE standında görüştük. Asan, içinde bulunduğumuz bilgi çağında sınai mülkiyet haklarının her geçen gün önemini artırdığına dikkat çekerek üretilen bilginin korunması görevini de TPE gibi kurumların üstlendiğini vurguladı.

Teknolojiyi koruyan kurum olmanın yanı sıra teknolojiyi de kullanan bir kurum olduklarını söyleyen Asan, "Başvurularımızın yüzde 60'ından fazlasını çevrimiçi olarak alıyoruz. Türkiye'de 2010 yılında şuana kadar 85 bin marka başvurusu yapıldı. Almanya'da bu rakam 45 bin civarı. Sadece Fransa ile yakın rakamlarımız olduğunu biliyorum onu da yılsonuna kadar geçeceğimiz kanaatindeyim. Bu durumda Avrupa'da en çok marka başvurusu yapan ülke olmak önemli bir hedefimiz" dedi.

Çevrimiçi başvuruları yüzde 90'ın üzerine çıkartmayı hedefliyoruz

Avrupa'da kriz döneminde marka başvurularında -5 ila -10 oranlarında düşüşler olduğunu Türkiye'de de düşüş olduğunu ancak artış miktarında bir düşüş gerçekleştiğini söyleyen Asan sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Türkiye'de de yavaşlama oldu ancak yine artışlar yüzde 10'ları buldu. Çevrimiçi başvurular sayesinde Türkiye'nin her yerinden başvuru imkanına sahip oldu vatandaşlar. Bizim hedefimiz çevrimiçi başvuruları yüzde 90'ın üzerine çıkarmak. Altyapımızı güçlendirmeye de devam ediyoruz bu anlamda. Türksat ile de bir işbirliğimiz var. Fizibilite çalışmaları devam ediyor. Biz çevrimiçi başvuru alıyoruz ama hala kağıt olarak da saklıyoruz. Bu da mevzuatla ilgili e-Devlet Torba Yasası ile bazı değişiklikler olacak. Biz tamamen kağıtsız olarak bu iş süreçlerimizi de elektronik ortamda hatta mobil ortamda yürütmeyi hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun