Genel 29 EYLÜL 2011 / 08:31

Avrupa Komisyonu geniş bantı sorguluyor

Geniş bant söylendiği kadar hızlı mı?

Avrupa Komisyonu, Avrupa’da geniş bant performansının reklamlarda söylenen kadar olup olmadığını araştırmaya başlıyor.BBC News haberine göre, ölçüm şirketi SamKnows’un uygulayacağı proje, tüm üye ülkelerde internet hizmetlerinin hızı ve güvenilirliği konularında net bir resmi ortaya koymayı hedefliyor. Araştırma sonuçlandığı zaman internet servis sağlayıcıları, düzenleyiciler ve tüketiciler de bu sonuçlara ulaşabilecek.

Avrupa Komisyonu şimdi proje için 10 bin gönüllü arayışı içinde. Gönüllülere ‘whitebox’ olarak bilinen küçük bir cihaz gönderilecek. Gönüllüler bu cihazı evlerindeki internet bağlantılarına takacak. Geniş bant hattının kullanılmadığı zamanda, ‘whitebox’ da, bağlantının hızını ve performansını ölçmek amacıyla bir dizi otomatik test yapacak.

SamKnows, benzer bir çalışmayı İngiltere’de Ofcom için de yapmıştı ve geniş bant performansının, reklamı yapılan hızın yüzde 50’nin altında olduğu sonucunu elde etmişti. SamKnows Genel Müdürü Alex Salter, komisyon ile yapılacak bu çalışmanın İngiltere’deki projenin daha büyük ölçeklisi olacağını belirterek şunları söyledi:

“İnternet performansını ölçmek ve herkesin erişebileceği genel bir veri seti için bir standart üstünde çalışıyoruz. Bu, önde gelen hükümetlerin, tüketicilere hangi geniş bant sağlayıcıyı ve paketi seçmekte yardımcı olması için yatırım açılımları geliştirmeleri konusunda çok hayati.”
YORUMLAR
Ece 29 EYLÜL 2011 / 08:53 0 0
Keşke Türkiye'de de yapılsa
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun