Genel 14 NİSAN 2009 / 13:14

Avrupa interneti hızlı kullanıyor. Peki ya Türkiye?

Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (ECTA), yılda iki kez yayımlanan ve Avrupa'da hızlı internet kullanımı ile ilgili rekabeti inceleyen raporunun sonuçlarını açıkladı.

Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (ECTA), yılda iki kez yayımlanan ve Avrupa'da hızlı internet kullanımı ile ilgili rekabeti inceleyen raporunun sonuçlarını açıkladı.2008 yılı Eylül ayının verilerine göre hazırlanan rapordan elde edilen bilgiler doğrultusunda ECTA, genişbant rekabetinin hız kazanması için, yerleşik operatörleri, yeni nesil şebeke kurulumunu strateji olarak belirlemeye çağırıyor.


Hazırlanan çalışmada, AB çapında genişbant bağlantılarının bir önceki yıla göre %20 artış göstererek 110,5 milyona ulaştığına yer veriliyor. AB genişbant penetrasyon oranının en yüksek olduğu ülkeler Danimarka (%37,5), Hollanda (36,3) olarak belirlenirken, sıralamayı takip eden ülkeler İsveç, Finlandiya ve İngiltere. En düşük penetrasyon oranına sahip olan ülkeler ise %10'un altında kalan Polonya, Romanya, Bulgaristan, Slovakya ve Türkiye.


Avrupa'da ortalama genişbant penetrasyon oranı %22,4 iken, Türkiye'de sadece %7,32. Avrupa'da internet hizmetlerinin %81'i DSL, %16'sı kablo, %1'i ise fiber erişim ile verilmekte. Türkiye'de ise %98,6'sı DSL, %1'i kablo altyapısı ile sağlanmaktadır. Rapor sonuçlarına göre Türkiye'de altyapı konusunda sorunlar hâlâ devam ediyor. Duruma göz atacak olursak, kablo şebekesinin 2005 yılında Türk Telekom'dan ayrılarak Türksat A.Ş.'ye devredilmesinden sonra, birçok alanda lisans alarak faaliyet gösteren yeni işletmeciler, kablo şebekesinin imkânlarından yararlanamamış, "rekabetin tesis edilmesi" amacına uygun olarak kullandırılmamıştır. Bu kapsamda, Kablo TV şebekesinin bir an önce özelleştirilerek alternatif işletmecilerin kullanımına açılması gerekiyor.


Hızlı genişbant hizmetlerinin giderek yaygınlaştığı Avrupa'da yeni nesil şebeke kurulumları devam ediyor. En geç 2011 yılında neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde yeni nesil şebeke kurulumunun tamamlanması planlanıyor. Yeni nesil şebekelerin kurulması ile, daha kaliteli hizmetlerin daha düşük fiyatlarla tüketicilere sunulması hedefleniyor. Türkiye'de de altyapı yatırımlarının desteklenmesi ve yeni nesil şebekeler kapsamında gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi büyük önem arz ediyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun