Genel 21 NİSAN 2010 / 14:07

Avrupa havayolları açılıyor

İzlanda'daki volkan patlamasından sonra oluşan kül bulutları dağılmak üzere.

İzlanda'daki volkan patlamasından sonra oluşan kül bulutları dağılmak üzere.


Neredeyse bir haftadır İzlanda'daki volkanın oluşturduğu kül bulutu yüzünden kararan Avrupa hava sahası aydınlandı.

Çarşamba günü uçuşların yüzde 75'inin yapılabildiği bilgisi ulaştı. Tabi ki bir süre daha ertelemelerin gerçekleşmesi bekleniyor, çünkü yaklaşık 95 bin uçuş tekrar aktif hale getirilmek isteniyor. Vu nedenle çakışmaların olabileceği belirtildi.

Uluslararası hava ulaşımı gruplarından IATA'ya göre bu ertelemeler endüstriye 1,7 milyar dolarlık yük bindirdi. İzlanda sivil koruma ajansı, Eyjafjallajokull volkanının önceki haftaya göre etkinliğini yüzde 80 oranında kaybettiğini bildirdi.

Şimdi havayolları mahsur kalan binlerce yolcu ve gidecekleri güzergahları düzenleme derdine düştü. Bekleyen yolcuların biletlerinde herhangi bir sorun yaşanmayacağı, hepsinin bekleme listesine alındığı bildirildi. Uzun süredir havaalanında beklemek zorunda kalan yolcular, haberi aldıklarında sevinç çığlıkları attı.

Eyjafjallajokull volkanının böyle bir etki yaratmasından sonra bilim insanları, daha büyük bir volkan olan Myrdalsjokull'un harekete geçmesi halinde çok daha büyük aksaklıkların yaşanmasından endişe ediyor. Volkan en son 1920'de hareketlenmişti.