Genel 23 EKİM 2009 / 09:04

Avrupa Birliği Oracle'dan şikayetçi

Avrupa Komisyonu sözcüsü, Oracle'ın Sun Microsystems'ı planlı bir şekilde devralması üzerine yapılan soruşturmada, Oracle'ın kendileri için yetersiz işbirliği yaptığı gerekçesiyle Oracle'ı eleştirdi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü, Oracle'ın Sun Microsystems'ı planlı bir şekilde devralması üzerine yapılan soruşturmada, Oracle'ın kendileri için yetersiz işbirliği yaptığı gerekçesiyle Oracle'ı eleştirdi.


Çarşamba günü Brüksel'de Oracle Başkanı Safra Catz'le düzenlenen toplantıda rekabet işleri sözcüsü Neelie Kroes, Oracle'ın tekrarlanan isteklere rağmen, bu birleşmenin piyasada rekabet sorunu yaratmadığına dair yeterli kanıt göstermede başarısız olduğu ya da soruna dair bir çözüm üretemediği için hayal kırıklığı duyduğunu dile getirdi.

Kroes, komisyonun nihai karar almak için istekli olduğunu ancak çözümün Oracle'ın elinde olduğunun altını çizdi. Oracle ise bu konuda bir yorum yapmaktan kaçındı.

Oracle'ın 7.4 milyon dolara Sun'ı devralması, Ağustos'ta Amerikan antitröst komisyonu tarafından onaylandı. Ancak iki hafta sonra Avrupa Birliği komisyonu, bu satın almanın veritabanı pazarındaki rekabete ciddi etkileri olacağını düşünerek bir soruşturma açacağını ilan etti.

Komsiyon bu soruşturmayı, Oracle'ın Sun'la beraber açık kaynaklı mySQL veritabanına da sahip hale gelmesinden duyulan rahatsızlık üzerine açmıştı. Oracle'ın veritabanı pazarında bir tröst pozisyonuna gelip gelmediği değerlendiriliyor.

Oracle, Sun'ı devralmayı tamamlamayı planlıyor şu ara. Ancak Avrupa Birliği komisyonunun araştırması Haziran'a kadar tamamlanmayabilir.

Bu arada Sun satışları da bu süreçte rakipleri IBM ve Hewlett Packard karşısında kan kaybediyor. Oracle CEO'su Larry Ellison ise geçen ay Sun'ın konunun kapanmasını beklerken ayda 100 milyon dolar kaybettiğini belirtti.

Sonuç olarak, Oracle zor bir durumda çünkü şirketin, rekabete zarar vermediğine dair yeterli kanıt oluşturması bu soruşturma için oldukça güç gözüküyor. Oracle için tek seçenek veritabanı pazarında rekabeti etkileyen bir pozisyona gelmediğini komisyona inandırmak ve MySQL'in yanında, PostgreSQL ve Ingres gibi diğer açık kaynak seçenekleri de destekledikleri konusunda komisyonu ikna edebilmek gibi gözüküyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun