Genel 05 EKİM 2009 / 14:20

Avrupa Birliği'nden yeni bir uygulama

Avrupa Birliği perşembe günü hem çiftlikte ve hem de yollarda kullanılacak olan, yürüyüşçüler, bot sahipleri ve sürücüler için ücretsiz bir uydu navigasyon sistemi başlattı.

Avrupa Birliği perşembe günü hem çiftlikte ve hem de yollarda kullanılacak olan, yürüyüşçüler, bot sahipleri ve sürücüler için ücretsiz bir uydu navigasyon sistemi başlattı.


 

Avrupa Jeostatik Navigasyon Kaplama Servisi (EGNOS), Amerikan ordusunun on metreden iki metreye kadar inen GPS ağı netliğini geliştirerek Avrupa üzerindeki mevcut uydu navigasyon sinyallerini yükseltiyor.

Bu sistem AB'nin uydu navigasyon sistemine ilk katkısı ve Galileo ağının öncüsü.

AB Ulaştırma Komisyoneri Antonio Tajani "Bugün yaptığımız şey Avrupalı işletmeler ve vatandaşların daha doğru navigasyon sinyalleri tarafından mümkün kılınan daha iyi uygulamalar ve sayısız yeni fırsatlardan yararlanması için yeni bir kapı açıyor."

Yeni sistem ayrıca otomatik yol geçiş parası, körlere rehberlik gibi kamu için kişisel servis uygulamalarını da kapsıyor.

Sistem şu anda en fazla 27 Avrupa ülkesi kapsamında bulunurken yakın gelecekte komşu ülkelere ve Kuzey Afrika'ya yayılabilir. Ayrıca kendi alanı içinde bir GPS / SBAS uyumlu alıcısı olan bir kullanıcı sistemi rahatlıkla kullanabilecek.

Komisyon, sistemi kullanmak için hiçbir yetkiye sahip olmaya gerek olmadığını belirtti.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun