Genel 13 MAYIS 2009 / 13:31

Avrupa Birliği'nden Intel'e rekor ceza

Avrupa Birliği Intel’e, rakibi AMD’yi pazarda zayıf düşürmek için haksız rekabet uygulaması nedeniyle 1.06 milyar Avro ceza kestiğini açıkladı.

Avrupa Birliği Intel’e, rakibi AMD’yi pazarda zayıf düşürmek için haksız rekabet uygulaması nedeniyle 1.06 milyar Avro ceza kestiğini açıkladı.


AB Komisyonu, cezayı hesaplarken Intel'in kanunu çiğnediği 5 sene 3 aylık Avrupa satışlarını baz almış. Komisyon, şirketin Dell, HP, Acer, Lenovo ve NEC'e tüm işlemcileri Intel'den almaları için indirim uyguladığını ve AMD yongaları kullanan bilgisayarların çıkmasını engellemek için ödeme yaptığını belirtti.


Intel'in karara tepkisi


Intel Başkanı Paul Otellini, Avrupa Birliği Komisyonu'nun kararına ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: "Intel olarak bu karara itiraz edeceğiz. Söz konusu kararın yanlış olduğuna ve çok yüksek rekabetin yaşandığı, sürekli yenilikçilik, gelişmiş ürün performansı ve aynı zamanda uygun fiyatlar gerektiren mikroişlemci pazarının gerçeklerini görmezden geldiğine inanıyoruz. Tüketiciler söz konusu durumdan hiç bir şekilde zarar görmemişlerdir. Intel temyize başvuracaktır.


Uygulamalarımızın Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğunu düşünmüyoruz. Bir firma satışlarda öne geçerken diğerinin geride kalması, yalnızca iki büyük tedarikçinin bulunduğu rekabetçi bir pazarın doğal sonucudur. Komisyon'un Rekabetten Sorumlu Kurulu, bu karardaki iddiaların aksini ortaya koyan çok önemli kanıtları kabul etmemiş veya görmezden gelmiştir. Bizler, bu kanıtların, bir firmanın iyi işler yaptığında Pazar tarafından ödüllendirildiğini, yapmadığında ise pazarın buna göre bir tutum sergilediğine inanıyoruz.


Intel hiç bir zaman maliyetinin altına satış yapmamıştır. Bunun yerine, düzenli olarak yenilikçiliğe, üretime ve lider teknolojiler geliştirmeye yatırım yapmıştır. Sonuçta, yüksek miktarlarda üretim yapabilen dünyanın lider mikroişlemci üreticisi olarak, ürünlerimizin fiyatlarını düşürebiliyor, son derece rekabetçi bir pazarda rekabet edebiliyor ve tüm bu avantajları tüketicilere yansıtabiliyoruz.


Bu konudaki belirgin bakış açımıza rağmen, temyiz sürecinde Komisyon ile birlikte uyum içinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz. Son olarak, Intel'in, Avrupa'ya ve dünyaya, endüstrinin en iyi işlemcilerini daha düşük fiyatlarla sağlamak adına ürün ve teknolojilerine yatırım yapmaya devam edeceğini bir kez daha hatırlatmak isterim."