Genel 30 EYLÜL 2009 / 09:59

Avrupa Birliği MP3 çalarların sesini kısıyor

Avrupa Birliği Komisyonu müzik severlerin kulak sağlığını koruma amacıyla MP3 çalarlar için yeni ses standardı getiriyor.

Avrupa Birliği Komisyonu müzik severlerin kulak sağlığını koruma amacıyla MP3 çalarlar için yeni ses standardı getiriyor.


Yeni standartlar iPod'lar ve diğer MP3 çalarlar için küçük teknik değişiklikler içeriyor. Böylece dinleyiciler kulaklarına zarar vermeyecek ölçüde güvenli bir ses seviyesinde müziklerini dinleyebilecekler. Ayrıca varsayılan bu ayarları dikkate almayan tüketiciye bir sağlık uyarısı olacak ve böylece riskleri bilecek.

Komisyon; bilim adamları, endüstri ve tüketicilerle 24 aylık bir danışma prosedüründen sonra bu standartları yeni ürünler için norm olarak uygulamayı planlıyor.

Avrupa Birliği bilimsel camiası 10 milyondan fazla gencin MP3 çalarlarını aşırı yüksek seste dinlemelerinden dolayı Ocak ayında sağlık alarmı verdi. Müziği bu derece yüksek seste dinlemek duyma kaybına ve kulakta uğultuya neden oluyor ve komitenin kaydettiği raporda bunun şu sıralar bir çaresi yok. MP3 çalar kullanıcılarının % 5-10'u bu riski taşıyor şu an. Kulaktaki ses kaybının fark edilmesi ise yıllar alabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun