Genel 22 EYLÜL 2008 / 07:25

Avrupa 4G’yi bekliyor

Avrupalı regülatörler, bir çok operatörün Uzun Vadeli Evrim (LTE) açılımı için isteyeceği 4G spektrumunun nasıl yerleştirileceği görüşmelerine başladı.

Avrupalı regülatörler, bir çok operatörün Uzun Vadeli Evrim (LTE) açılımı için isteyeceği 4G spektrumunun nasıl yerleştirileceği görüşmelerine başladı.


4G spektrumlar, vericiler analogtan dijital TV sinyallerine geçtiğinde kullanılabilir hale gelecek. 790 MHz ile 862 MHz arasındaki spektrumu kapsayan bu yeni frekans aralığı ‘dijital bölümleme – Digital dividend’ bandı olarak da adlandırılıyor. Bu frekans bandı ABD’deki 700 MHZ spektrumun Avrupa’daki eşdeğeri olacak.


ABD’deki lisanlı operatörlerin aksine, tüm Avrupa operatörleri kullanım için muhtemelen 2011 sonuna kadar bekleyecek. Çünkü, spektrumların vericilerden çıkarılması ile ilgili işlemler çok kolay olmayacak. İngiltere, sayısal bölümleme spektrumu (Digital divident spectrum) için diğer Avrupa ülkelerinden farklı bir frekans bandı kullanıyor. Bu sayede, kıta Avrupa’sındaki uzun bekleyişe katlanması gerekmeyecek. Sayısal bölümleme spektrumu binaların içine girebilen güçlü sinyal yayımı sağlayabiliyor. Bu özelliği onu oldukça önemli ve değerli kılıyor.


Frekans bandı çalışmaları, Avrupa’daki spektrum kullanımını düzenleyen CEPT Posta ve Telekomünikasyon Birliği proje takımınca geçtiğimiz hafta Paris’te başlatıldı. Alınan bilgilere göre CEPT grubu iki bant seçeneği sunacak. Bunlardan biri, sinyal alıp göndermek içi farklı frekanslar kullanan Frekans Bölmeli Dubleks modu (FDD - frequency division duplex); ikincisi tek kanallı ve vadeli transfer yapan ZamanBölmeli Dubleks (TDD - time division duplex).


Cep telefonu operatörlerinin tercihi FDD sisteminden yana. Avrupa’daki operatörlerin kentsel alanlarda yüksek kapasite için 2.6 GHz spektrum, kırsal alanlar için sayısal bölümleme spektrumunu seçmesi bekleniyor. Böylesi LTE (long term evolution – uzun vadeli evrim) için en ideali olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun