Genel 24 NİSAN 2009 / 06:32

Avrupa’da Visa kart kullanımı artıyor

Visa kartların Avrupa’daki işlem adedi yüzde 9 arttı

Visa kartların Avrupa’daki işlem adedi yüzde 9 arttı


Avrupa’nın ödeme sistemi Visa Europe’un iki yılda bir Avrupa’daki üye bankaları için düzenlediği ve kartlı ödeme sistemleri sektöründeki son gelişmeleri ile geleceğe yönelik öngörülerin paylaşıldığı “Visa Europe Insights” toplantısı, bu yıl 23–24 Nisan 2009 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleştirildi.


 


Toplantıda yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak – 31 Mart 2009 döneminde Avrupa’da Visa markalı banka ve kredi kartların işlem adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artarak, 1.49 milyar’dan 1.62 milyar’a yükseldi.  2009 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen tüm Visa Europe işlemlerinin değeri ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında arttı.


 


Verilere göre, kart kullanımındaki en yüksek artış yüzde 36 ile, elektrik, gaz, su ve sağlık hizmetleri ödemelerinde gerçekleşirken, restoranlarda kartlarla yapılan işlemler yüzde 16, süpermarketler ve diğer gıda mağazalarında ise yüzde 13 oranında arttı. Online yapılan işlemler 2009 yılında güçlü büyümesini sürdürerek yüzde 26 gibi önemli bir oranda artış kaydetti. Banka kartları ile yapılan işlemler ise yüzde 14’lük bir oranla oldukça güçlü bir artış gösterdi. 


 


“Insights 09” toplantısında konuşan Visa Europe Ticari Direktörü Dr. Steve Perry, bu verilerin, kartların, özellikle de banka kartlarının en küçük ödemelerde dahi nakit ve çeklerin yerini almaya başladığını gösterdiğini belirterek ”Birçok Avrupa ülkesinde ekonomik durgunluktan dolayı tüketicilerin harcamalarında yaşanan düşüş, kartlarla yapılan işlem değerlerinin de azalmasına neden oldu. Kullanım adedinde güçlü büyümenin devam etmesi ise, tüketicilerin yaptıkları işlem sayısının artışının bir göstergesi. Alışverişte kart kullanımının nakite oranla daha güvenli ve pratik bir ödeme aracı olduğunu anlayan tüketiciler ise kartla daha rahat harcama yapıyor" dedi.


 


 


 


 


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun