Genel 08 ŞUBAT 2011 / 15:29

Avrupa’da her üç kişiden biri virüs kurbanı

Avrupa’daki internet kullanıcılarının neredeyse üçte biri bilgisayarında güvenlik yazılımı kullansa da virüslerden zarar görüyor.

Avrupa Birliği’nde yer alan 27 ülkede 200 binden fazla internet kullanıcısıyla yapılan güvenlik araştırması sonuçlandı. Sonuçlara göre Avrupalı internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu güvenlik yazılımı kullansa dahi virüslerden zarar görmeye devam ediyor.Virüslerin en fazla vurduğu ülkeler sıralamasında ilk sırayı Bulgaristan ve Macaristan alırken, virüslerin kullanıcılara zarar veremedeği en güvenli ülkeler Avusturya ve İrlanda oldu.Araştırma aynı zamanda virüslerin verdiği zararın finansal boyutlarını da ortaya çıkardı. 27 Avrupa ülkesindeki internet kullanıcılarının yüzde 3’ü virüs saldırılarını önlemek ya da internetteki bir takım sahtekarlıklara karşı korunmak için ciddi ölçüde para harcıyor.Bu sahtekarlıklara kullanıcıların banka hesapları, şifreleri gibi kişisel bilgileri ele geçirmek için oluşturulan sahte siteler de dahil edilebilir. Litvanya yüzde 8 oranla bu tür sahtekarlıkların en fazla yaşandığı ülke olurken, İngiltere yüzde 7, Malta ve Avusturya yüzde 5 oranla internet kullanıcılarının pek çok tehditle yaşadığı ülkelerin başında geliyor.Sonuçların gerçeği pek yansıtmadığını virüslerden etkilenen kullanıcı sayısının bu oranlardan çok daha fazla olduğunu söyleyen araştırmacılar benzer tehditlere maruz kalan mobil cihazlara dikkati çekiyor.Mobil cihazların bilgisayardan daha yaygın kullanıldığını dikkate alan araştırmacılar bu cihazların saldırılara karşı daha fazla tehdit altında olduğunu düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun