Genel 10 EKİM 2008 / 14:53

Avrasya İş Forumu’nda kriz ve fırsatlar konuşuldu

Avrasya İş Forumu, 'Küresel Rekabetle Yüzleşmek' başlığı altında gerçekleşti.

Avrasya İş Forumu, 'Küresel Rekabetle Yüzleşmek' başlığı altında gerçekleşti.


Avrasya İş Forumu, CeBIT Bilişim Eurasia kapsamında gerçekleşti. Açılışın ardından iki ayrı oturuma ve bir panele ev sahipliği yapan forum, bilişim şirketleri, devlet kuruluşları ve STK’ları biraraya getirdi. Forum kapsamında Türkiye’de ve Avrasya’da bölgesel iş fırsatları, yeni iş modelleri ve işbirlikleri ele alındı. Forumda dikkat çekilen bir diğer konu ise küresel kriz oldu.


Forumun açılışı Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, İş ve Ulaştırma Bakanı Walter Hirche, Local Global GmbH CEO’su Hans Gäng, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut ve YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülara Tırpançeker’ın konuşmalarıyla gerçekleşti.


Forumun amacına dair bir konuşma yapan Hans Gäng, CeBIT Bilişim Eurasia’nın Türkiye ve bölge bazında önemini vurguladı. Gäng, fuarın yatırım ve girişim fırsatları yaratılması açısından kritik olduğuna işaret etti.


Forumla Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin rekabetçi ülke ekonomisi geliştirmesi için Türkiye’nin katkılarını ve potansiyelini gözler önüne sermek, engelleri tespit etmek ve onları aşmak olduğunu belirten Tuğrul Tekbulut, “Dünya ekonomisi, bilişimin hızlandırdığı küreselleşme ile yeniden şekilleniyor. Şu anki krizi bir yol kazası olarak değerlendirmek gerekir. Küreselleşme hatalarından ders alarak ilerlemeye devam edecektir. Artık ülke ekonomileri yerine bölgesel işbirliklerini konuşuyoruz. Türkiye AB ile bütünleşme sürecinde otomotivde çok başarılı bir çıkış sağladı. Amacımız bilişim sektöründe de aynı işbirliğini ve başarılı çıkışı sağlamaktır” dedi.


Bilgi teknolojileri kullanımının ekonomide ve rekabet ortamında her geçen gün daha önemli hale geldiğini belirten Gülara Tırpançeker, bilgi toplumuna geçişte bu faktörün yerine değindi. Yeni işbirlikleri anlamında Avrasya bölgesinin sunduğu fırsatlar hakkında konuşan Tırpançeker, Türkiye’nin insan kaynağı gücüne işaret etti.


Küresel rekabetle nasıl yüzleşiriz konusu ele almak üzere yola çıkılmışken küresel krizle yüzleşildiğini belirten Murat Yalçıntaş, krizin boyutuna dikkat çekti. Yalçıntaş şunları aktardı: “Bu kriz ciddi anlamda kapitalizmin sorglanmasına dönüştü. Bu konuda ortaya konan tahminler ve çözüm önerileri birbirinden çok farklı. Ortak söylenen şey ise nereye gittiğinin bilinmemesi.”


Farklılaşmanın gerekliliğine dikkat çeken Yalçıntaş, bunun için inovatif olmak gerektiğini kaydetti.Walter Hirche, CeBIT Bilişim Eurasia’nın önemine ve bölgesel anlamda sunduğu fırsatlara değindi. Dünya çapında yaşanan ekonomik krize işaret eden Hirche, “Dünya çapında finansal anlamda her yerde yangın söz konusu. Bu koşullar altında öncelikle yapmamız gereken bu yangını söndürmek. Daha sonra ise yeni kurallar ortaya koyak gerekiyor” dedi.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun