Genel 12 MAYIS 2010 / 15:30

Avea ve Garanti Bankası’ndan NFC teknolojisi ile mobil ödeme modeli

Avea ve Garanti Bankası, Mastercard ve Gemalto’nun da desteğiyle gerçekleştirdikleri NFC teknolojisinin kullanıldığı ve ticari hayata taşıdıkları yeni bir mobil ödeme çözümünü bugün Cardist Kart ve Akıllı Teknolojiler Fuarı’nda tanıttı.

Avea ve Garanti Bankası, Mastercard ve Gemalto’nun da desteğiyle gerçekleştirdikleri NFC teknolojisinin kullanıldığı ve ticari hayata taşıdıkları yeni bir mobil ödeme çözümünü bugün Cardist Kart ve Akıllı Teknolojiler Fuarı’nda tanıttı.


Avea ve Garanti Bankası tarafından gerçekleştirilen proje, cep telefonu ve kredi kartını birleştiren uygulamayı kullanıma hazır hale getiriyor. Bugüne kadar yapılan pilot NFC çalışmalarından telefondan bağımsız olarak kullanılabilmesiyle farklılaşan proje, SIM kartı değişimi sonrasında faydalanılabilecek bir mobil ödeme çözümü sunuyor. SIM kartların halihazırda kullanılan telefonları NFC teknolojisine uyumlu hale getirdiği uygulamada, aboneler, kullandıkları cep telefonlarıyla temassız ödeme terminellerinin bulunduğu binlerce noktadan hızlı ödeme yapabilecek.

Pilot projelerden sonra ticari olarak hayata geçen ilk proje olacak uygulamada, Avea İletişim Merkezleri'nde sunulacak SIM kartlar ile aboneler, cep telefonlarına kredi ve ön ödemeli kredi kartlarını yükleyebilecek. Müşteriler anlaşmalı şehirlerde toplu taşıma(otobüs,metro, vapur ve tren), bina girişleri, stadyumlar, otoparklar,içecek ve yiyecek otomatları gibi birçok yerde ödemelerini cep telefonları ile yapabilecek. Güvenlik konusunda Mastercard standardizasyonunun sağlandığı uygulamada, isteğe göre yapılan her alışveriş için şifre de kullanılabilecek. SIM kart bedelinin önümüzdeki günlerde açıklanacağı ve şimdilik para kullanımında 35 TL ile sınırlandırılan mobil ödeme çözümü, Temmuz ayından itibaren kullanıcılarla buluşacak. Tanıtım toplantısında konuşan Garanti Ödeme Sistemleri CEO'su Mehmet Sezgin, Garanti Bankası olarak nakdi ortadan kaldırmak doğrultusunda yenilikçi hizmetler geliştirdiklerini ve 35 TL ve altı meblağlarda hızlı ödemeyi sağlayan Bonus Trink'e Avea ile yeni bir boyut kazandırdıklarını ifade etti. Avea CEO'su Erkan Akdemir de, bir yıldır Garanti Bankası ile üzerinde çalıştıkları projenin yakın alan iletişimi teknolojisi vizyonlarının bir parçası olduğunu belirterek önümüzdeki süreçte çözüm üzerinde yeni uygulamaların da geliştirileceğini dile getirdi.

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun