Genel 02 ARALIK 2011 / 16:13

Avea ve Ericsson test merkezi kuruyor

Avea ve Ericsson test merkezi kuruyor

Ericsson’un test konusundaki bilgi birikimini Türkiye’ye taşıyacak olan merkez, Avealılara sunulacak tüm ürünleri test ederek sonuçlarını raporlayacak. Hedef merkezde ilk aşamada 100 mühendisin istihdam edilmesi.Ericsson, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) bünyesindeki İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (İZTEKGEB) Avea ile Bölgesel Test Merkezi kuruyor. Test merkezi, 2012 Ocak ayı itibariyle faaliyet vermeye başlayacak. Merkez, Ericsson’un bu alanda bölgede gerçekleştirdiği ilk yatırım özelliğini de taşıyacak.

Avea geliştirdiği yenilikçi ürün ve servisleri abonelerinin hizmetine sunmadan önce, Ericsson’la gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde bu merkezde test ederek geri bildirimlerini raporlayacak. Geri bildirim raporları ise Avea ürün ve hizmet kalitesinin çok daha yukarılara taşınmasında kaynak olarak kullanılacak.

Türkiye iletişim sektöründe bir ilke imza atacak olan bu test merkezi, Anadolu'daki mühendis ve üniversite mezunlarına iş imkanı sağlamasının yanı sıra telekomünikasyon alanlarında uluslararası bilgi birikiminden faydalanma ve ayrıcalıklı bir deneyim yaşamalarına da hizmet edecek.

Avea, Ericsson uzmanlığı ile ile sinerji hedefliyor

Avea’nın bu işbirliğini; sadece son teknoloji ürünlerini takip edip, satan GSM şirketi olarak değil Türkiye’nin ekonomik gelişimine sürdürülebilir katkı sağlayan bir şirket olma hedefiyle gerçekleştirdiği noktasının altını çizen Avea CEO’su Erkan Akdemir, açılacak test merkezi ve bu merkezin Avea için taşıyacağı önem hakkında şunları söyledi:

“Geleceğin şehir ve şirketleri teknolojiyle ayakta kalacak.Teknolojiye sahip olanlar ama en önemlisi de kullanmasını bilenler büyüyüp güçlenecek ve varlığını geleceğe taşıyacak. Avea halen alanında Türkiye’nin ilk ve tek sertifikalı Ar-Ge merkezine sahip şirketi. Hayatı kolaylaştıran teknolojileri geliştiren bir şirket olarak bu çalışmayla dünyanın sayılı teknoloji devlerinden Ericsson, Avea’nın stratejik partneri olacak. Gerçekleştirilen bu proje kapsamında, teknolojik gelişmenin çok önemli bir fonksiyonu olan test alanında Avea ve Ericsson Türkiye’de birlikte çalışarak sinerji yaratacak. Avea olarak Türkiye’nin bu alandaki ihtiyaçlarına yanıt verirken aynı zamanda yeni potansiyellerin oluşmasını da sağlamış olacağız.”

Hedef 1 yıl içerisinde 100 mühendis istihdam edilmesi

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Özgür Tohumcu “Ericsson bu merkezle BT alanındaki yönetilen servislerin testi konusundaki (IT Test Managed Services) bilgi birikimini Türkiye’ye taşımakla kalmayacak, ileride Orta Doğu bölgesinde bu yönde oluşacak ihtiyaçlara da cevap verebilecek konuma gelecek. Açtığımız test merkezinin ilk iş ortağı olan Avea’nın tüm bilişim teknolojileri uygulamaları Ericsson kalitesiyle uzman mühendisler tarafından test edilirken, pek çok yeni mezun ve öğrenciye de istihdam yaratılacak” dedi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde yer alan "İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi" (İZTEKGEB) içinde yer alacak “Ericsson Avea Test Merkezi”’nde istihdam edilecek mühendis sayısı ise 1 yıl içerisinde 100’e ulaşacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun