Genel 19 AĞUSTOS 2010 / 13:27

Avea, Ar-Ge Merkezi Belgesi’nde ilk oldu

Avea, Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni alan ilk operatörü oldu.

Avea, Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni alan ilk operatörü oldu.


Avea bugün gerçekleştirdiği etkinlikle Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni alan ilk operatörü olduğunu açıkladı. Duyuru; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acaer, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Avea CTO’su Coşkun Şahin’in yanı sıra çok sayıda Avae yöneticisinin katılımıyla gerçekleşen bir toplantıyla yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Coşkun Şahin, rekabetçi ortamda Avea’nın Pazar başarısını desteklemek ve müşteri hayatını kolaylaştıracak yenilikçi ve özgün servisler geliştirme hedeflerine dikkat çekti. Güçlerini insan kaynağı, teknoloji altyapısı ve işbirliklerinden aldıklarını vurgulayan Şahin, “Yazılımın yanı sıra telekom Ar-Ge’si yapmak bizi dünyada ayrıcalıklı bir yere oturtuyor” dedi.

Her üç ayda bir benzersiz bir servisi sunmayı hedeflediklerini vurgulayan Şahin, son beş yılda Ar-Ge çalışmaları için 65 milyon liralık yatırım yapıldığını; gelecek iki yılda ise 60 milyon TL’yi aşan yatırım hedefleri olduğunun altını çizdi. Ar-Ge merkezinin ortasına inovasyona zemin hazırlayacak bir inovasyon merkezi çekirdiği kurduklarını belirten Şahin, test laboratuvarlarına ise şu ana kadar 25 milyon TL yatırım yaptıklarını kaydetti.

Sinerji yaratma vizyonu

Şahin’in ardından söz alan Erkan Akdemir, merkezin amaçları üzerine şunları aktardı: “Kendi verimliliğimizi artırmayı; müşteriye daha hızlı ve etkin servisler sunmayı hedefliyoruz. İkinci amacımız; daima öncü olmak. Birtakım teknolojileri iş ortaklarıyla beraber geliştirmeyi hedefliyoruz. Diğer yandan bir inovasyon merkezi oluşturmayı planlıyoruz. Şu an işin başındayız. Burada önemli bir sinerji yaratabiliriz. Türkiye’de irili ufaklı çok fazla iş geliştiren; potansiyel işbirliği içinde olabileceğimiz şirketler var. Bunlar finansal açıdan yeterince kuvvetli değiller. Biz buradan ciddi sinerji ortaya çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. Ar-Ge merkezini açarak hem teknloji hem de finansal destek sağlaryak beraber ürün geliştirebiliriz.”

Merkezde 178 adet mühendis çalıştığını belirten Akdemir, bu rakamı da kısa sürede 220’ye çıkaracaklarını kaydetti.

Bölge Ar-Ge merkezi

Kurulan Ar-Ge merkezlerinin pozitif etkilerinin 5-10 yıl sonra görülmeye başlanacağını belirten Tayfun Acarer, “Türkiye belki bölgenin Ar-Ge merkezi olacak ve bölgeye Ar-Ge sunacak” dedi.

Avea’nın önemli bir işgücünü Ar-Ge yapmaya ve yapmak isteyenlere ayırdığını belirten Acarer, bunun takdir edilecek bir vizyon olduğunu kaydetti. “Türkiye’nin artık bize yetmeyeceğine inanıyorum” diyen Acarer, bölge ülkeleriyle gerçekleştirdikleri işbirliği çalışmalarına değindi.

Ar-Ge çalışan sayısı artacak

Avae’nın aldığı belgenin sağladığı teşviklere dikkat çeken Binali Yıldırım, Ar-Ge’nin önemine değindi. Ar-Ge’nin çok büyük sermayeye ihtiyaç olmadığını belirten Yıldırım, “Kişi başı azami 10 bin liralık yatırımla bu alanda istihdam yaratılabiliyor. Bunun yanı sıra ortaya konan ürün ve servislerle çok büyük cirolara ulaşmak mümkün” dedi.

Ar-Ge’nin zaman ve sabır isteyen bir alan olduğunu belirten Bakan Yıldırım, bu sürecin sonunda ise mutlaka sonuç çıktığının altını çizdi. Ar-Ge’de yerli katkının önemine değinen Yıldırım, yapılan düzenlemelerle bunun şart koşulduğunu ve şirketlerin de buna uyum sağladıklarını ifade etti. Türkiye’de Ar-Ge’de çalışan genç sayısının 20 bine yaklaştığını vurgulayan Yıldırım, bu rakamın gelecek yıllarda artacağının altını çizdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun