Genel 14 OCAK 2010 / 06:25

Avea 3G'yi sağlıklı ellere emanet etti

Avea, 3G teknolojisini kullanan mobil hastane çözümlerini hasta ve hasta yakınlarının hizmetine sundu.

Avea, 3G teknolojisini kullanan mobil hastane çözümlerini hasta ve hasta yakınlarının hizmetine sundu.


Avea, Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘Mobil Hastane Çözümleri’ projesinin tanıtımını Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Fırat, Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Karaşen’in katılımıyla gerçekleştirdi. Avea bu projeyle 3G teknolojisini kullanarak geliştirdiği mobil hastane çözümlerini Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli, hasta ve hasta yakınlarının hizmetine sunuyor.

3G teknolojisinin sağlık uygulamalarına bütünleştirilmesinin örneğini oluşturan bu projenin tanıtım toplantısında konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Avea olarak stratejik açıdan önem verdiğimiz sağlık sektörü ile 3G’nin entegrasyonunu sağlamanın ve mobil teknolojileri kamu yararına kullanmanın gururunu yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığımızın desteği ile Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulamaya başladığımız ‘Mobil Hastane Çözümleri ile hem hastane personelinin, hem de hasta ve hasta yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Hasta ve yakınları görüntülü iletişim kuracak

Avea’nın, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayata geçirdiği ‘Mobil Hastane Çözümleri’ projesi çerçevesinde hastanenin ameliyathane, yeni doğan ünitesi, yoğun bakım servisi, intaniye, acil servis, poliklinik birimleri gibi çeşitli birimlerine yerleştirilen 3G kameralar sayesinde hasta yakınları ile hastaların görüntülü olarak görüşmesi sağlanıyor. Hastane görevlilerinin ilgili birimleri cep telefonları aracılığıyla 7x24 izlemesine olanak veren uygulamalar sayesinde hastane ve hasta güvenliğinin de arttırılması hedefleniyor.

Öte yandan bu proje kapsamında Türk Telekom grup şirketi Innova ile geliştirilen Mobil Ambulans Uygulaması sayesinde, hasta bilgileri ambulanstan önce hastaneye ulaştırılıyor. Böylelikle bu veriler ışığında gerekli ön hazırlıklar başlatılarak, acil vakalarda yaşamsal önem taşıyan zaman kaybının önüne geçiliyor.

Avea Hücre Yayın Servisi ile cep telefonlarını 398 numaralı hastane özel kanalına ayarlayan Ankara Keçiören ilçesindeki Avea aboneleri ücretsiz olarak hastane bilgilendirme mesajlarını alabiliyor. Bunun dışında teşhis ve tedavi sürecinin başarıyla gerçekleşmesine katkıda bulunmak amacıyla hastaların muayene randevuları, laboratuar sonuçları gibi önemli bilgileri SMS yoluyla almaları sağlanıyor. Proje sayesinde hastalar, hasta yakınları ve hastane personeli arasındaki iletişimin güçlendirilerek teşhis ve tedavi sürecinin daha başarılı geçmesi sağlanırken, acil durumlarda hızlı müdahale yapılmasına olanak sağlayan uygulamalar sayesinde hayat kurtarmada başarı oranının en yükseğe taşınması amaçlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun