Genel 21 OCAK 2010 / 07:56

Avatar'ın normal gösterimleri Çin'den çekiliyor

Avatar'ın normal gösterimleri, otoriteye karşı gelmeyi özendiren konusu itibariyle Çin'de vizyondan kaldırılıyor.

Avatar'ın normal gösterimleri, otoriteye karşı gelmeyi özendiren konusu itibariyle Çin'de vizyondan kaldırılıyor.


Çin devletinin film dağıtıcısı Çin Film Grubu, James Cameron'un çok konuşulan filmi Avatar'ın normal gösterimlerini apar topar vizyondan kaldırdı. Avatar'ın normal gösterimleri sinemalardan çekilirken, 3 boyutlu ve IMAX gösterimleri vizyonlarda kalmaya devam edecek. Normal gösterimler yerine ünlü filozof Konfüçyus'un biyografisini ele alan Chow-Yun Fat filmi izleyicilerin karşısına çıkacak.

Hong Kong'dan Apple Daily gazetesinin yayınladığı raporda, yoğun bir ilgiyle karşılaşan filmin otoriteye karşı provakatif tahrikler barındırdığı ve böyle hassas bir konuda istenmeyen bir noktaya dikkat çektiği gerekçesiyle tehlike yaratması nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Normal gösterimlerin kaldırılarak sadece IMAX ve 3 boyutlu gözterimlerin vizyonda kalması, Çin'in gerçek bir sansür uygulamadan filme erişimi önemli ölçüde kısıtlaması anlamına geliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun