Genel 01 ŞUBAT 2010 / 14:14

Avatar'a HP eli değdi

James Cameron'un hit filmi Avatar'ın özel efektleri, HP Blade Sunucuları ile hazırlandı.

James Cameron'un hit filmi Avatar'ın özel efektleri, HP Blade Sunucuları ile hazırlandı.


HP, 10 Ocak itibariyle geliri 1 milyar doları aşan Avatar'ın Yeni Zelanda, Miramar'da üslenen Weta Digital şirketi tarafından HP Blade sunucuları üzerinde tasarlandığını açıkladı.

Weta Digital'in tek sunucu sistemine göre tasarlanmış olan 2,176 HP BL 2×220c Blade Sunucuları, Avatar'ın 3 boyutlu dünyasındaki sıradışı efektlerinin veri yükünün altından kalkabilmek için 40 bin işlemci ve 104 Terabayt RAM kullandı.

HP Blade Sunucuları, Avatar'ın özel efektlerini işlerken, BluArc ile NetApp şirketlerinin veri yolları ve saklama sistemleri kullanılan hızlı fiber optik ağ üzerindeki 3 petabaytlık veri yolundan yararlandı. Blade sunucularının kullandığı ağ ve saklama birimleri 10 gigabitlik çoklu ağ bağlantılarıyla birbirine bağlandı. Weta Veri Sistemleri Yöneticisi Paul Gunn, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, görsel efektleri hızlı bir şekilde işlemek için bant genişliği kapasitesini maksimuma çıkarmak amacıyla kablo mesafesini kısalttıklarını ve farklı donanımları birbirine olabildiğince yakın konuşlandırdıklarını belirtti. Gunn, çok büyük miktarda veri işlendiği için saklama birimlerinin de Weta tesislerinde bulunduğunu ekledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun