Genel 03 OCAK 2010 / 14:12

AT&T "Karasal hatlara son verelim" dedi

"IP telefon ve kablosuz iletişim bu kadar yaygınlaşmışken karasal telefonu kim ne yapsın" diyorlar.

"IP telefon ve kablosuz iletişim bu kadar yaygınlaşmışken karasal telefonu kim ne yapsın" diyorlar.


Amerika'da geçtiğimiz yıl analog televizyon yayınlarının sonlandırılmasının ardından, Amerika'nın en yaygın telefon şebekelerinden AT&T şimdi de "Karasal telefon hatları için gün batımını belirleyelim" talebiyle FCC'ye başvurdu. Sebep olarak teknolojik gelişim, müşteri taleplerindeki değişimler ve pazarda sayısal iletişimin baskın hale gelmesi gösteriliyor. AT&T "Analog karasal telefon hatlarının biteceği zaten belli, artık bitip bitmeyeceğini bir kenara bırakıp ne zaman bitireceğimizi bir karara bağlayalım" diyor.

Gerçekten de klasik telefon teknolojisine dair tercihler ve gelirler geri döndürülemez bir azalma eğiliminde. 2000 yılında 178,6 milyar dolar olan sabit telefon gelirleri 2007'de 130,8 milyar dolara kadar geriledi. Ayrıca 2011 yılına kadar Amerika'daki VoIP müşterilerinin 45 milyona ulaşması, aynı zamanda telefon hizmeti de veren kablo servis sağlayıcılarına abone olan kişilerin sayısının da 25 milyonu bulması bekleniyor.

Bu arada bakır hatlar üzerinden ses iletimi gerçekleştirilen karasal telefon hatlarının, üzerinden 100 yıldan uzun bir zaman geçen Graham Bell'in ortaya koyduğu prensiplerle çalışmaya devam ettiği de bir gerçek.

Diğer yandan düzenleyici kurul olan FCC'nin bu geçişi gerekli görmekle birlikte, cihaz ve servis anlamında göz önüne alıp yeniden düzenlemesi gereken çok sayıda kural olduğuna dikkat çekiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun